Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (23 Votes)
Pt27maj202211:51
Information
Warto przeczytać
Małgorzata Sargalska
1302 hits
Gill Paul „Zaginiona córka”

    Gill Paul to angielska pisarka, autorka bestsellerowych powieści historyczno-obyczajowych i literatury faktu. Pisząc swe książki, zawsze sięga do źródeł historycznych. W „Zaginionej córce” przedstawia fakty dotyczące ostatnich tygodni życia rodziny Romanowów.

     Fabuła powieści jest tak skonstruowana, że biegnie dwutorowo. Część akcji rozpoczyna się w roku 1918 i opisuje losy rodziny carskiej. Jednocześnie pisarka przenosi nas 55 lat później do Australii, gdzie poznajemy Val, która stara się odkryć losy swej rodziny. Te początkowo odrębne zdarzenia, zostają pod koniec powieści połączone i okazuje się, że wypadki sprzed lat miały ogromny wpływ na losy bohaterki.

     Na początku powieści poznajemy księżną Marię, która wraz z resztą carskiej rodziny jest więziona w ponurym domu w Jekaterynburgu. Monotonia dnia sprawia, że jedyną rozrywką dziewczyny stają się  potajemne spotkania ze strażnikami. Te niewinne flirty ratują jej życie. Gdy dochodzi bowiem do egzekucji całej rodziny, ranną księżną wyprowadza do lasu zakochany w niej strażnik – Piotr Wazniecow. Wydarzenie to rzutuje na przyszłe losy Marii. Wspólna ucieczka, niepewność, co przyniesie jutro sprawiają, że zakochuje się w swoim wybawcy. Przy boku ukochanego wiedzie szczęśliwe życiu w ukryciu. Nie jest to jednak życie usłane różami. Reżim Stalina, czyhające na swych obywateli NKWD, czy wreszcie wybuch II wojny światowej i wielki głód panujący w oblężonym Leningradzie na zawsze pozostawią ślad w pamięci Marii. Jest ona jednak niezwykle silną kobietą, która nie poddaje się przeciwnościom losu. Wraz z sześciorgiem dzieci, które nie mają pojęcia o swoim carskim pochodzeniu, stara się zdobywać jedzenie, pracować i przetrwać te ciężkie czasy.

     Równocześnie w Sydney w 1973 roku poznajemy Val, która żyje w toksycznym związku ze swym mężem Tonym. Wychodzi wcześnie za mąż, gdyż chce uciec z domu, w którym była wychowywana tylko przez ojca. Jej matka, z pochodzenia Chinka, odeszła wiele lat temu i kobieta nie wie z jakiego powodu. Po ślubie szybko okazuje się, że mąż oczekuje posłusznej żony, która będzie zajmowała się domem i spełniała jego zachcianki. Po pierwszym ciosie w twarz, Val ze smutkiem zdaje sobie sprawę, że tak będzie wyglądało teraz jej życie. Długo nie może zdobyć się na to, aby odejść od męża. Dopiero pojawienie się na świecie córki i obawa o jej los są dla niej bodźcem do dokonania zmian w życiu. Wynajmuje mieszkanie, znajduje pracę i stara się odkryć sekrety swojej rodziny. Dlaczego jej matka bez słowa ją zostawiła? Co się kryje za tym, że jej ojciec, z pochodzenia Rosjanin, był takim zgorzkniałym i surowym człowiekiem? Poszukując odpowiedzi na te pytania, Val odkrywa powiązania swej rodziny z Romanowami…

   Polecam „Zaginioną córkę”, gdyż doskonale łączy w sobie elementy powieści obyczajowej i historycznej. Autorka wykorzystuje znane fakty z historii Romanowów i jednocześnie przechodzi do fikcji literackiej, gdzie jednej z księżnych udaje się przeżyć i przedłuża ród.  Historia zna wiele osób, które podawały się za rzekomo ocalałych członków rodziny carskiej. Często jednak nie potrafili tego udowodnić lub szybko wychodziło na jaw, że są oszustami. Gill Paul stworzyła historię, w której pokazuje, co mogłoby się wydarzyć, gdyby jednak ktoś przeżył egzekucję. W tym przypadku chodzi o Marię – trzecią w kolejności siostrę obok starszych Olgi i Tatiany oraz młodszej Anastazji. „Zaginiona córka” to ciekawa powieść, pełna tajemniczości z historią miłosną w tle, a także pokazująca, jak żyło się w Rosji w pierwszej połowie XX wieku. 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech