Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (86 Votes)
Pt29październik202107:26
Information
Biblioteka
Dorota Wyrzykiewicz
2413 hits
Konkurs „Godamy po naszemu”

     Uczniowie, biorący udział w październikowym Konkursie Pięknego Czytania, mieli możliwość dalszego doskonalenia zdobytych tam umiejętności posługiwania się poznańską gwarą. Kolejnym krokiem poznawania naszej odrębności językowej i kulturowej był Konkurs „Godamy po naszemu”.

       Miłośnicy gwary poznańskiej rozwiązywali test składający się z pojedynczych wyrazów, zwrotów, a nawet całych zdań. Było dużo śmiechu i zabawy, ale przede wszystkim wartości poznawczych. Natomiast członkom jury przypomniało się dzieciństwo i młodość, co sprawiło wiele radości i wzruszenia. Przez całe lata upominano nas w szkole, żeby mówić poprawnym językiem literackim i dziś coraz mniej ludzi zna słowa, które były używane przez naszych rodziców i dziadków. Obecnie bardzo potrzebne staje się pielęgnowanie naszych tradycji, naszej mowy i pamięci o naszych przodkach.

    Pięknie powiedział największy znawca gwary poznańskiej pan Lech Konopiński: „Zawsze twierdziłem, że nasz język mógł mieć rangę ogólnopolskiego i nigdy nie powinniśmy nazywać go gwarą. Stało się inaczej. Za późno po zwycięstwie Powstania Wielkopolskiego przyłączyliśmy się do Rzeczypospolitej! Mamy tak dużo pięknej staropolszczyzny w naszym języku!”

    Umiejętności uczestników konkursu okazały się na podobnym poziomie. Komisję zadziwił szczególnie jeden z nich, który ostatnie dziewięć lat spędził w Wielkiej Brytanii i doskonale dał sobie radę z nie najłatwiejszymi zwrotami. Najlepszą znajomość gwary poznańskiej zaprezentowała Joanna Chrustowska, która zajęła I miejsce. Wyróżnienia otrzymali w kolejności: Marcin Wojnowski i Kacper Borówczak. Nagrodę główną stanowiła pięknie wydana książka Antoine de Saint-Exupérego „Książę Szaranek” napisana w gwarze wielkopolskiej przez Juliusza Kubla.

   Na koniec kilka propozycji przełożenia wyrażeń gwarowych na język literacki. Powodzenia!

  1. Zjedz se ajntopf zez chabasem. 
  2. Iść z Melą na migane.
  3. Nie lotej z roztośtanymi kłakami do ty istny z drugiego kija!
  4. Pyrki leżą w wymborku na ryczce.
  5. Co tam brawyndzisz pod kluką?
    12.jpg 13.jpg 15.jpg

    17.jpg 18.jpg 21.jpg

    22.jpg 25.jpg 26.jpg

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech