Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (14 Votes)
Wt19październik202111:30
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
228 hits
Antoni Libera „Madame”

     Antoni Libera na początku swojej kariery znany był przede wszystkim jako tłumacz i dramatopisarz oraz inscenizator twórczości Samuela Becketta. Powieść „Madame” napisał mając zaledwie trzydzieści cztery lata, a w 1998 roku krakowskie Wydawnictwo Znak w konkursie na powieść przyznało wówczas czterdziestoośmioletniemu Antoniemu Liberze pierwsze miejsce. 

     „Madame” jest debiutem powieściowym autora, a zarazem książką autobiograficzną - choć autor w licznych wywiadach temu stanowczo zaprzecza. Libera opisał czasy swojej młodości, odwzorował tło polityczne i obyczajowe Polski lat 60. Na obwolucie prawie czterystustronicowej książki znajduje się krótkie podsumowanie:

Powieść jest ironicznym portretem artysty z czasów młodości, dojrzewającego w peerelowskiej rzeczywistości schyłku lat sześćdziesiątych. Narrator opowiada o swoich latach nauki i o fascynacji starszą od niego, piękną, tajemniczą kobietą, która uczyła go francuskiego i dała mu lekcję wolności. Jest to zarazem opowieść o potrzebie marzenia, o wierze w siłę Słowa i o naturze mitu, a także rozrachunek z epoką peerelu. Tradycyjna narracja, niepozbawiona wątku sensacyjnego, skrzy się humorem, oczarowuje i wzrusza.

     Czytając tę książkę od razu przypomniały mi się moje czasy szkoły średniej. I choć miały one miejsce prawie dwie dekady później, wiele opisywanych tutaj sytuacji było jakby żywcem odwzorowanych ze szkolnego życia poznańskiego Marcinka oraz towarzyszących mu obyczajów społeczno-politycznych tego okresu. Sylwetki nauczycieli, tych surowych i tych bardziej pobłażliwych, atencja i uwielbienie jaką darzyli moi koledzy młodą panią profesor fizyki, trudne lekcje z najnowszej historii Polski, niemożność wyjazdu za granicę, internowania Polaków, powszechna cenzura – to wszystko składało się na ówczesną smutną, szarą i ponurą polską rzeczywistość epoki komunizmu. My, młodzi niepokorni, na przekór wszystkiemu śmialiśmy się, chodziliśmy na prywatki i robiliśmy szkolne psikusy, tak jak to robią dzisiejsi nastolatkowie.

      Narratorem powieści jest główny bohater - maturzysta, który jako dorosły już człowiek wspomina z nostalgią, uczuciem ciepła i wyjątkową elokwencją swoją młodość, gdy chodził do warszawskiego liceum, podsumowując to stwierdzeniem: Dawniej to były czasy!

    Akcja rozgrywa się wokół trzech głównych wątków: górskich wycieczek, gry na fortepianie i gry w szachy – które to przeplatają się wzajemnie, a obecne w nich osoby dorosłe, niejako mistrzowie w swym fachu, wpływają na losy bohatera oraz kształtują jego osobowość i światopogląd.

     Popularność powieści okazała się tak ogromna, że wyszła poza nasze rodzime granice. „Madame” pod tym względem porównywana jest do „Imienia róży” Umberta Eco. Dotychczas przełożono ją już na 21 języków. Być może wkrótce doczekamy się także wersji filmowej, ponieważ kilka agencji filmowych w Hollywood pracuje nad pomysłami na adaptację. Obecnie książka została wpisana do kanonu lektur szkoły średniej. Jaka byłaby to dla mnie gratka, gdyby w latach 80. była ona szkolną lekturą. Wielką przyjemność sprawiła mi ta książka, choć im szybciej przewracałam kartki, tym bardziej robiło się smutno, że za chwilę skończy się ta historia. Polecam tę lekturę, zarówno młodzieży, jak i osobom dorosłym!

 

 

 

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech