Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (56 Votes)
Pn6wrzesień202111:05
Information
Biblioteka
Małgorzata Sargalska
2197 hits
.

          4 września odbyła się dziesiąta odsłona akcji Narodowego Czytania 2021 pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy wspólnie Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To ponadczasowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm, gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci, a także uniwersalną naukę moralną.

         Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji. Jako jej cechy wymienia się: zakłamanie, obłudę i dbanie wyłącznie o pozory – cechy uznawane za typowe dla mieszczaństwa. To także zespół cech i postaw charakteryzujących się podwójną moralnością, z których jedna odkrywana jest wobec siebie i swoich najbliższych, a druga, ukazywana wobec reszty ludzi i całego świata. Postawa uznawana za naganną moralnie, choć dość powszechna.

         Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Sztuka weszła do repertuarów wielu teatrów, była wielokrotnie wznawiana, zawsze z powodzeniem.

          W naszej szkole krótką interpretację tekstu przygotowali nauczyciele, którzy w mistrzowski sposób przeczytali sceny XII, XIII, XIV i XV z aktu II. Nie zabrakło emocji, a także elementów gry aktorskiej, które wzbogaciły przedstawienie. Szczególne podziękowania dla Ireny Gąsiorowskiej (pani Dulska), Joanny Juszczyk (Juliasiewiczowa), Jadwigi Wesołowskiej (Hanka), Lidii Przybylskiej (Mela), Julii Borowczyk (Hesia), Krzysztofa Andrzejaka (Zbyszko), Leszka Zawilskiego (pan Dulski), a także Doroty Wyrzykiewicz za przedstawienie bohaterów. Narodowe Czytanie swoją obecnością uświetniła  Pani Dyrektor Małgorzata Lorek, która na zakończenie podziękowała nauczycielom za wspaniałą interpretację tekstu. Na widowni zasiedli także uczniowie kilku klas, którzy mogli podziwiać swoich profesorów w innych rolach.

          Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję akcji w przyszłym roku smile

11.jpg 13.jpg 14.jpg

16.jpg 21.jpg 22.jpg

23.jpg 25.jpg 27.jpeg

30.jpg 32.jpg 34.jpg

36.jpg 38.jpg 42.jpeg

44.jpg 46.jpg 47.jpg

50.jpg 51.jpg 52.jpg

56.jpg 58.jpg 60.jpg

62.jpg 64.jpg 66.jpg

68.jpg 69.jpg 70.jpg

72.jpg 74.jpg 76.jpg

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech