Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (85 Votes)
Wt13kwiecień202112:32
Information
Biblioteka
Dorota Wyrzykiewicz
1275 hits
Dyktando online 2021

       Pandemia zmieniła wszystko, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić, także tegoroczne dyktando. Piąta edycja szkolnego dyktanda odbyła się w tym roku w nieco innej formie. Tym razem wielbiciele językowych zagadek, konkurujący o miano Mistrza Ortografii ZSGD 2021, spotkali się w … internecie! Wystarczyło 9 kwietnia o wyznaczonej godzinie zasiąść przed komputerem, włączyć mikrofon i kamerę i napisać dyktando online. Tekst najeżony trudnymi słowami dyktował polonista Krzysztof Andrzejak, który był również jego autorem.

             Dyktando było krótkie, ale trudne i niezwiązane z pandemią. Była pisownia łączna i rozdzielna, wielkie i małe litery oraz długie i skomplikowane zdania sprawdzające znajomość zasad interpunkcji. Pojawiły się też słowa, których na co dzień raczej nie używamy, więc ich pisownia stanowiła dla uczestników nie lada zagwozdkę! Temat dyktanda, jak zawsze, był dla uczestników niespodzianką. W tym roku dotyczył dywagacji naukowych i nosił tytuł „Myślę, więc się mylę”.

         Przed monitorami komputerów zasiadło 12 uczniów ze wszystkich poziomów nauczania: począwszy od klas pierwszych aż po czwarte klasy maturalne. Zdawać by się mogło, że taka rozpiętość wiekowa daje nierówną szansę wszystkim, ale z doświadczenia wiemy, że nie zawsze zdobyte umiejętności idą w parze z długimi latami naukiwink Zawodnicy pisali dyktando na zwykłej kartce papieru i jeszcze na wizji musieli przesłać zdjęcie swojej pracy na wcześniej podany adres mailowy szkolnej biblioteki. Wszystko odbyło się sprawnie i ustalone procedury zostały zachowane. Na koniec uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań prowadzącemu, który wytłumaczył również zasady pisowni trudnych słów użytych w dyktandzie.

A oto wyniki tegorocznego Szkolnego Konkursu Ortograficznego:

Mistrzem Ortografii ZSGD 2021 została Anna Similak, kl. 1la.

Miejsce II zajął Piotr Słomiński, kl. 4ga.

Miejsce III przypadło Gabrieli Wykręt, kl. 1la.

Dodatkowo jurorzy postanowili przyznać dwa wyróżnienia, uczestnikom, których prace niewiele odbiegały od tych ze zwycięskiego podium. Wyróżnienia otrzymali: Natalia Woga z klasy 4ga oraz Julia Janeczek z klasy 2la.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór dyplomów i nagród do biblioteki!

Wszystkich zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, mamy nadzieję, że już w tradycyjnej formie, w przyszłym roku szkolnymsmile

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech