Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (219 Votes)
Wt2luty202116:12
Information
Biblioteka - pasje
Dorota Wyrzykiewicz
4871 hits
Podsumowanie projektu „Sto pasji nauczycieli na 100-lecie szkoły” – odcinek XIX: „Jak to było kiedyś…” (GALERIA)

        Projekt „Sto pasji nauczycieli” powstał w celu uczczenia 100. rocznicy istnienia naszej szkoły. Jego ideą było pokazanie nauczycieli pracujących w Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych z innej, bardziej prywatnej strony. 

        Podczas kolejnych edycji projektu uczniowie mogli poznać zainteresowania, pasje i sposób spędzania czasu wolnego przez swoich nauczycieli, wychowawców i dyrektorów szkoły. Okazało się, że poza codziennym przygotowaniem do zajęć, tworzeniem ciekawych narzędzi pracy, sprawdzaniem prac uczniowskich, mają oni wiele interesujących pomysłów na spędzanie wolnego czasu.

        Projekt rozpoczął się 26 listopada 2018 roku wystawą „W pogoni za Bismarckiem” autorstwa Krzysztofa Andrzejaka, a zakończył 3 lutego 2021 roku wystawą „Jak to było kiedyś…”. Przez dobre dwa lata odbyło się 19 wystaw i tyleż samo propozycji hobby, które stanowiły inspiracje dla uczniów. Nawet trudny czas pandemii koronawirusa nie przerwał szkolnego projektu.

        Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie i pokazali uczniom, jak ważne w życiu są pasje i samorealizacja oraz jak pielęgnować swoje marzenia i walczyć o nie. Pasja jest niezwykłą wartością i pełni bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas. Bardzo często ma ona swoje źródło w indywidualnych predyspozycjach człowieka oraz jego możliwościach. Osoba, która oddaje się swojej pasji, odczuwa większą motywację do działania i rozwijania swoich umiejętności. Gdyby nie nasze zainteresowania i hobby, życie byłoby zbyt monotonne i nudne.

        Na koniec prezentujemy ostatnią sentymentalną wystawę przenoszącą nas w przeszłość pt. „Jak to było kiedyś…”. Lata 80. dla uczniów są już historią, ale niektórzy nauczyciele dobrze pamiętają te czasy, bo wtedy właśnie byli uczniami szkoły średniej, podstawowej lub małymi dziećmi. Na wystawie można zobaczyć, jak kiedyś młodzież spędzała wolny czas, jakie miała zainteresowania i fascynacje. Przedstawiono też wiele przedmiotów codziennego użytku i niezwykłych sytuacji z tamtych czasów. Zapewne jest to ciekawa historia, którą warto poznać i którą wielu ludzi wspomina ze wzruszeniem, sentymentem i tęsknotą.

Jak wyglądało dzieciństwo w czasach PRL-u i czy naprawdę jest za czym tęsknić?

Podwórka tętniły życiem: zabawy na trzepaku, gra w klasy, podchody, dwa ognie, gra w gumę. Dzieci spędzały na dworze więcej czasu niż w domu i szkole. I choć kolejną rzeczą wpisaną w PRL-owską rzeczywistość była oranżada z cukrem – nie mówiło się o otyłości, bo aktywność walczyła z nią lepiej niż każda dieta.

Nikt nie cierpiał z powodu braku komórki, a kontakty towarzyskie kwitły doskonale i to nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Prywatki, imieniny, imprezy rodzinne – miały swoje miejsce obok pracy i szkoły. Spotkanie było w końcu jedyną szansą na wymianę informacji i utrzymanie relacji. Niewielu bowiem mogło liczyć na dobrobyt, jakim był telefon stacjonarny, na którego instalację czekało się przez lata.

W latach 80. zarówno sklepowe zabawki jak i ubrania były prawdziwym rarytasem. To powodowało wzmożony rozwój własnej kreatywności. Wprasowanki na koszulkach, domowe farbowanie starych ciuchów, rękodzieła na drutach i wiele innych pomysłów dawało niesamowitą dumę z własnoręcznie wykonanych ubrań, a każda rzecz kupiona w Peweksie cieszyła bardziej niż góra zabawek, którą teraz do dyspozycji mają dzieci.

Nie było też bajek w telewizji, poza dobranocką, której wyczekiwało każde dziecko. Czytanie książek, pokaz slajdów, a dla najmłodszych bajki na telefon urozmaicały czas, gdy nie można było wyjść na dwór. Numer 928 znało prawie każde dziecko, a z pewnością każdy rodzic.

Skoro było tyle niedostatków, dlaczego tak wiele osób rozpamiętuje te czasy z rozrzewnieniem? Zdecydowanie doceniają wartość czasów PRL-u w kwestii rozwoju twórczości i wyobraźni dzieci. Ówczesny sposób wychowania owocował większą samodzielnością, zaradnością i odpowiedzialnością młodego pokolenia. Na pozytywną uwagę zasługują także bardzo popularne zabawy podwórkowe. Nieoceniony był ich wkład w rozwój sprawności fizycznej, koordynacji ruchowej, poczucia równowagi, a także kształtowania współpracy i jednocześnie rywalizacji w grupie.

Powstał nawet sklep internetowy dla osób, które chciałyby pokazać swoim pociechom, jak wyglądało dzieciństwo w ich pokoleniu, a może też przypomnieć sobie jego uroki. Można w nim kupić kurkę nakręcaną na kluczyk, kalejdoskop lub pachnące chińskie gumkiwink

        Taki właśnie cel przyświecał pomysłowi stworzenia w naszej szkole wystawy „Jak to było kiedyś…”. Zapraszamy więc na wirtualną wystawę – powrót do przeszłości. Dla osób odwiedzających szkolne mury będzie ona dostępna w holu na parterze oraz w przedsionku biblioteki, która w czasie pandemii jest czynna we wtorki i w środysmile

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Click to listen highlighted text! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Powered By GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 83

Wczoraj 448

W tygodniu 83

W miesiącu 11553

Od początku 2019 roku 1994693

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech