Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (16 Votes)
Pt15styczeń202117:05
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
263 hits
Raquel Jaramillo Palacio „Cudowny chłopak”

        „Cudowny chłopak” to wzruszająca i pouczająca opowieść o tolerancji, szlachetności i zrozumieniu. Dedykowana jest głównie młodzieży, jednak wartość którą ze sobą niesie, sprawia że może po nią sięgnąć czytelnik w każdym wieku.

        Nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko – mówi o sobie dziesięcioletni August Pullman. Chłopiec, przez jeden zmutowany gen, ma zdeformowaną twarz. Nie wygląda tak, jak jego rówieśnicy, choć w swym krótkim życiu przebył aż 27 skomplikowanych operacji plastycznych. Auggie to inteligentny chłopak z głową pełną marzeń. Kochany przez rodziców i siostrę, ma od nich ogromne wsparcie. Pełen ufności z radością patrzy na świat i ludzi. Teraz jednak jego sytuacja ma się zmienić. Po latach nauczania domowego idzie od razu do piątej klasy średniej szkoły podstawowej.

        Co spotka go w świecie, w którym kult piękna zdominował inne wartości człowieka? Auggie szybko przekonuje się, że życie pośród innych dzieci wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Niestety przyjdzie mu się zmierzyć z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Na szczęście spotka się również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

        Powieść ta niewątpliwie skłania do refleksji i nie pozwala o sobie zapomnieć. Myślę, że jest to książka, która powinna zostać lekturą obowiązkową, by uczyć młodzież empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. Każdy z nas jest wyjątkowy, ale i każdy jest inny, każdy inaczej wygląda. Nie to powinno mieć znaczenie, bo najważniejsze jest wnętrze człowieka. Nie oceniajmy więc ludzi po wyglądzie, nie krzywdźmy ich i nie wystawiajmy od razu ocen. Najpierw ich poznajmy. Mówi się, że nie powinno się oceniać książki po okładce. Otóż to! Tak samo należy postępować z ludźmi.

        Na podstawie książki w 2017 roku powstała również ekranizacja o tym samym tytule. Reżyserii podjął się Stephen Chbosky. W główne role wcielili  się: Julia Roberts, Owen Wilson oraz Jacob Tremblay.

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech