Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (25 Votes)
Pt15styczeń202117:05
Information
Warto przeczytać
Dorota Wyrzykiewicz
2181 hits
Raquel Jaramillo Palacio „Cudowny chłopak”

        „Cudowny chłopak” to wzruszająca i pouczająca opowieść o tolerancji, szlachetności i zrozumieniu. Dedykowana jest głównie młodzieży, jednak wartość którą ze sobą niesie, sprawia że może po nią sięgnąć czytelnik w każdym wieku.

        Nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko – mówi o sobie dziesięcioletni August Pullman. Chłopiec, przez jeden zmutowany gen, ma zdeformowaną twarz. Nie wygląda tak, jak jego rówieśnicy, choć w swym krótkim życiu przebył aż 27 skomplikowanych operacji plastycznych. Auggie to inteligentny chłopak z głową pełną marzeń. Kochany przez rodziców i siostrę, ma od nich ogromne wsparcie. Pełen ufności z radością patrzy na świat i ludzi. Teraz jednak jego sytuacja ma się zmienić. Po latach nauczania domowego idzie od razu do piątej klasy średniej szkoły podstawowej.

        Co spotka go w świecie, w którym kult piękna zdominował inne wartości człowieka? Auggie szybko przekonuje się, że życie pośród innych dzieci wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Niestety przyjdzie mu się zmierzyć z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Na szczęście spotka się również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

        Powieść ta niewątpliwie skłania do refleksji i nie pozwala o sobie zapomnieć. Myślę, że jest to książka, która powinna zostać lekturą obowiązkową, by uczyć młodzież empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. Każdy z nas jest wyjątkowy, ale i każdy jest inny, każdy inaczej wygląda. Nie to powinno mieć znaczenie, bo najważniejsze jest wnętrze człowieka. Nie oceniajmy więc ludzi po wyglądzie, nie krzywdźmy ich i nie wystawiajmy od razu ocen. Najpierw ich poznajmy. Mówi się, że nie powinno się oceniać książki po okładce. Otóż to! Tak samo należy postępować z ludźmi.

        Na podstawie książki w 2017 roku powstała również ekranizacja o tym samym tytule. Reżyserii podjął się Stephen Chbosky. W główne role wcielili  się: Julia Roberts, Owen Wilson oraz Jacob Tremblay.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech