Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
Wt3listopad202010:43
Information
Projekty miedzyszkolne
BasSzy
559 hits
PROJEKT IRLANDIA :)

 

 

 

W ramach projektu „Irlandia w Szkole” 

w listopadzie odbędą się lekcje tematyczne  online na zajęciach z j,. angielskiego prowadzone przez panią Justynę Mazurek – Schramm, na temat: SAMHAIN – Irlandzkie Dziady. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu dawnych mieszkańców Irlandii. 

Samhain organizowane jest przez Fundacje Kultury Irlandzkiej od lat wspólnie z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, co roku dzieci i ich rodzice mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, tanecznych, wykładach. Niestety z racji panującej sytuacji w takiej formie nie uda się nam zrealizować tego projektu, ale zabawa przenosi się na nasz FB i YouTube. 

Co się będzie działo? 

- trzy konkursy w tym jeden kulinarny;)

- ciekawostki o święcie Samhain i mitycznych mieszkańcach Irlandii

- materiał przygotowany przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu ukazujące najstarsze wierzenia i tradycje naszych przodków

- prapremiera fragmentów spektaklu "Dracula" (na podstawie powieści Brama Stokera) w wykonaniu aktorów poznańskiego Teatru u Przyjaciół 

- i wiele więcej

Dla uczniów mamy przygotowane specjalne lekcje:

- ze starszymi poznamy tradycje dawnej Irlandii, zajrzymy w tajemniczy świat fascynujących Celtów, poznamy klasyczne gotyckie powieści grozy irlandzkich autorów - Portret Doriana Graya i Draculę. Prezentacje skupiają się na historii, mitach i literaturze. 

 

Pozdrawiamy i zachęcamy do brania udziału ciekawych wydarzeniach dotyczących Projektu Irlandia w Szkole: Patrycja Ulatowska i Lidia Przybylska

 

Opis projektu:

„Irlandia w szkole” jest autorskim projektem edukacyjnym Fundacji Kultury Irlandzkiej stworzonym dla uczniów szkół podstawowych i średnich, realizowanym nieprzerwanie od roku 2013. 

Jego głównym zadaniem jest przybliżenie Irlandii – jej kultury, historii, tradycji - uczniom polskich szkół.  Realizujemy projekt na różnych płaszczyznach: prowadząc zajęcia w szkołach, organizując zajęcia  w siedzibie Fundacji, organizując konkursy i wspierając szkoły w organizacji konkursów, imprez dedykowanych Irlandii, umożliwiając uczestniczenie w wydarzeniach organizowanych przez Fundację, udostępniając autorskie wystawy Fundacji, organizując zajęcia w języku angielskim.

Edycja 2020/2021

1.Konkurs plastyczny „Z tęsknoty za podróżami” na najlepszy plakat zachęcający do podróży na Zieloną Wyspę, z podziałem na grupy wiekowe dla wszystkich uczestników projektu.

  1. „Na drodze do irlandzkiej niepodległości” – blok tematyczny dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej i szkół średnich. Szykujemy się do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Irlandię niepodległości. Szkoły otrzymają prezentację na temat irlandzkiej drogi do niepodległości, jej najważniejszych postaci, karty pracy do pracy z uczniem, linki do ciekawych filmików i wiele więcej. Konkurs na najlepszą grafnotkę dotyczącą historii Irlandii przełomu XIX i XX wieku, trzy najlepsze zostaną wydrukowane w formie plakatu.
  2. Książkowy irlandzki klub online dla uczniów szkół średnich. Poznanie twórczości współczesnych irlandzkich pisarek: Sally Rooney, Emilie Pine i poetki Sinead Morrisey. Szkoła najbardziej zaangażowana w projekt otrzyma od nas zestaw irlandzkich nowości do szkolnej biblioteki.
  3. Lekcje online w języku angielskim z Trevorem Walsh będą odbywać się co miesiąc w następujących terminach: 23 września, 21 października, 18 listopada, 16 grudnia, 20 stycznia, 17 luty.
  4. Lekcje online z Justyną Mazurek-Schramm.
  5. Fundacja uruchomiła kanał na you tube (Fundacja Kultury Irlandzkiej) zapraszamy do korzystania z zamieszczonych tam filmów. Będzie ich przybywać.
  6. Autorskich wystawy rollupowe: „Powstanie Wielkanocne 1916-2016” oraz „Celtyckie Odrodzenie”.
  7. Bloki tematyczne:

- „Samhain – irlandzkie Dziady”w  listopadzie zainteresowane szkoły otrzymają prezentację poświęconą najstarszym irlandzkim tradycjom, postaciom z irlandzkich baśni i niesamowitym miejscom w Irlandii. W ramach Książkowego irlandzkiego klubu online zajmiemy się też klasycznymi powieściami grozy: „Portretem Doriana Graya” Oscara Wilde’a i „Draculą” Brama Stokera.

- „Zielone święta”, w grudniu zainteresowane szkoły otrzymają prezentację poświęconą irlandzkim tradycjom bożonarodzeniowym.

- „Dzień św. Patryka 2021”

oraz wiele innych wydarzeńJ

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w

ciekawych wydarzeniach związanych z projektem edukacyjnym „Irlandia w Szkole” w naszej placówce ZSGD

Patrycja Ulatowska i Lidia Przybylska

(organizatorzy projektu)

 

Z archiwum Fundacji Kultury Irlandzkiej

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 626

Wczoraj 1206

W tygodniu 5892

W miesiącu 16277

Od początku 2019 roku 604945

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech