Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (249 Votes)
Cz29październik202009:48
Information
Biblioteka - pasje
Dorota Wyrzykiewicz
5396 hits
„Kolekcja pocztówek i znaczków pocztowych” (GALERIA)

          Listopadowa edycja projektu „Sto pasji nauczycieli na 100-lecie szkoły” jest nietypowa, dotyczy bowiem pasji osoby, której już nie ma wśród nas – byłego nauczyciela przedmiotów geodezyjnych, uczącego w naszej szkole w latach 1968-1999.

          Profesor Ryszard Zawadzki był nauczycielem i uczył w klasach geodezyjnych oraz prowadził ćwiczenia terenowe. Oprócz pracy uwielbiał poznawać świat, często podróżował, głównie po Polsce. Wyjazdy poza granice kraju w tamtych czasach były bardzo utrudnione. Rekompensując sobie ten fakt, zbierał widokówki, zwłaszcza zagraniczne, kolorowe i błyszczące. Stanowiły one namiastkę podróży, których statystyczny mieszkaniec Polski Ludowej nie mógł odbyć. Wychowankowie zawsze pamiętali, aby przysłać Profesorowi pocztówkę z wakacji, a znajomi z wyjazdów służbowych. W każdym albumie miał wolne miejsce na kolejną kartkę z dowcipnym napisem: „Tu jest miejsce na Twoją pocztówkę! Dziękuję – Ryszard smile”  

           Oficjalnie kolekcjonowanie pocztówek nazywa się deltiologią lub filokartystyką. Było ono niegdyś i wciąż pozostaje jednym z najbardziej popularnych hobby na świecie. Największe kolekcje liczą ponad milion egzemplarzy. Oficjalnie największą kolekcję pocztówek posiada Mario Morby z Wielkiej Brytanii i zawiera ona 1 000 265 sztuk. Jest to oficjalny rekord zatwierdzony przez Księgę Rekordów Guinnessa

          Większość kolekcjonerów zaczyna od tego, że otrzymywanych od znajomych pocztówek nie wyrzuca do kosza, ale gromadzi. Z czasem mogą z nich powstać całkiem pokaźne zbiory. Kolekcję pocztówek można powiększać na różne sposoby, nie tylko poprzez przechowywanie kartek przesłanych od innych osób. W trakcie różnorodnych wypraw można samodzielnie kupować kartki, które wzbogacą naszą kolekcję. Można również poprosić swoich znajomych o to, aby kupowali nam pocztówki podczas wyjazdów turystycznych.

          Pocztówki można segregować wedle przyjętych kryteriów, do których zalicza się przeróżną tematykę. Widokówki mogą prezentować krajobrazy z danych krajów, ale nie jest to jedyny typ pocztówek. Wyróżniamy również kartki-mapki, pocztówki okolicznościowe, humorystyczne, czy też przedstawiające sztukę, ludzi, zwierzęta, świat roślin. Najczęściej kolekcjonerzy interesują się zbieraniem pocztówek, które można w pewien sposób umiejscowić pod względem geograficznym. Jako nastolatka, sama zbierałam pocztówki w dwóch kategoriach: atrakcje turystyczne i modne wówczas – kartki trójwymiarowe. Potrafiłam godzinami je przeglądać i segregować, a następnie wymieniać się z koleżankami. Warto powiedzieć, że pocztówki mogą różnić się między sobą wymiarami i kształtem, ale na ogół zbiera się standardowe, prostokątne pocztówki mające do 21 cm długości.

           Przechowywanie kolekcji pocztówek nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ wystarczą zwyczajne, tekturowe pudełka lub szuflady, opisane tematycznie. Profesor Ryszard Zawadzki układał swoje zbiory w albumach i klaserach, które także mogą się dobrze sprawdzić. Dzięki zbieraniu pocztówek można dowiedzieć się bardzo wiele na temat np. państw, z których pochodzą. Podobnie jest w przypadku zbierania widokówek ze zwierzętami, roślinami, czy dziełami sztuki.

          Najcenniejsze są pocztówki stare lub te, które tworzą całe serie. Wartościowe, stare pocztówki kupuje się na aukcjach internetowych albo w sklepach wirtualnych. Takie okazy spotyka się również na giełdach stacjonarnych, ale dzieje się tak niezwykle rzadko. Dobrym sposobem na wzbogacenie swojej kolekcji jest wymiana pocztówek z innymi kolekcjonerami.

          Podczas porządkowania magazynu ze sprzętem i przyrządami geodezyjnymi, który był pod opieką prof. Ryszarda Zawadzkiego, odnaleziono sporą kolekcję albumów z pocztówkami oraz kilka klaserów ze znaczkami.

           Zbieranie znaczków jest obecnie popularne zarówno wśród młodych, jak i starszych Polaków, choć stereotyp jest nieco inny. Wielu osobom wydaje się, że kolekcjonowanie walorów pocztowych to hobby, które interesuje wyłącznie osoby w podeszłym wieku. W rzeczywistości wśród kolekcjonerów spotyka się nawet dwudziestolatków, którzy często kontynuują rodzinną tradycję i posiadają bogate zbiory po dziadkach.

          Zbieranie znaczków i pocztówek to stosunkowo proste hobby, którym może zainteresować się każdy. Szczególnie pocztówki nie należą do drogich eksponatów, stąd też powiększanie kolekcji nie pociąga za sobą zbyt wysokich kosztów. Decydując się na zbieranie kartek pocztowych warto wybrać jeden motyw przewodni i starać się kompletować według niego całą kolekcję pocztówek.

          Biblioteka szkolna postanowiła zaprezentować to zapomniane już nieco hobby, a przy okazji przybliżyć postać wspaniałego pedagoga, uczącego niegdyś w naszej szkole. Ze względu na nauczanie zdalne w czasie pandemii, wystawę prezentujemy online na stronie szkoły i na facebooku Biblioteka ZSGD, natomiast po powrocie do szkoły będzie można ją obejrzeć w holu na parterze. Pamiątki po profesorze są zgromadzone przy wejściu do biblioteki. Zapraszamy!

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Click to listen highlighted text! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Powered By GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 3227

Wczoraj 701

W tygodniu 4715

W miesiącu 12066

Od początku 2019 roku 1909011

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech