Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (106 Votes)
Śr21październik202019:38
Information
Biblioteka - pasje
Dorota Wyrzykiewicz
1988 hits
„Czołgi - moja wielka pasja” (GALERIA)

          W październiku biblioteka szkolna, w ramach projektu „Sto pasji nauczycieli na 100-lecie szkoły”, miała przyjemność gościć ppłk dr Andrzeja Szymanowskiego, nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa. 

          Wystawa pt. „Czołgi – moja wielka pasja” odbyła się tym razem w holu szkoły, ze względu na obostrzenia związane z pandemią. Trwała od 1 do 16 października i cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko uczniów z klas wojskowych.

– Pasja znaczy dla mnie tyle, co robienie czegoś z zamiłowaniem, co przynosi mi radość, energię i poczucie spełnienia. Dla mnie pasją jest służba wojskowa, wojska pancerne i strzelanie z czołgów – mówił profesor. – Zamiłowanie do czołgów pojawiło się w moim życiu bardzo wcześnie, bo już w dzieciństwie. Okoliczności do tego „lubowania” wojska, a szczególnie pancerniaków, były sprzyjające. Jako sześciolatek mieszkałem w małej miejscowości w okolicach miasteczka Krosno Odrzańskie, leżącego w obszarze nazywanym przez żołnierzy służby zasadniczej trójkątem bermudzkim.

          Nazwa ta wzięła się od obszaru Atlantyku, w rejonie Bermudów, uznawanego przez fascynatów zjawisk paranormalnych, za miejsce wielu niewyjaśnionych zaginięć statków, jachtów i samolotów. Na tym obszarze mają miejsce zjawiska łamiące wszelkie prawa fizyki, wykrywana jest obecność tak zwanych „obcych” – co zdaniem niektórych ma wyjaśniać rzekomo niewytłumaczalne zdarzenia. Oczywiście bezpośrednie odniesienie nazwy do pancernego trójkąta jest mitem, ale trzeba stwierdzić, że służba w miejscowościach (garnizonach): Gubin, Żagań, Krosno Odrzańskim, Słubice i Wędrzyn była potężnym wyzwaniem. Stacjonowały tam trzy dywizje Wojska Polskiego, w tym dwie pancerne. Czołgów było bardzo dużo, a sytuacja militarna – zimnowojenna – sprzyjała częstym ćwiczeniom, alarmom, słowem permanentnemu przemieszczaniu się czołgów po polnych drogach.

– Taka sytuacja kusiła małych chłopców do podziwiania potęgi, masy, ruchu i wyglądu wspaniałych „stalowych rumaków” – opowiadał Andrzej Szymanowski. – Podczas postojów kolumn, ja i moi koledzy, natychmiast się pojawialiśmy, okupowaliśmy czołgi, wypytując pancerniaków o wszystko, co nas interesowało. Fascynacji czołgami, sprzyjał fakt wyświetlania wówczas telewizyjnego serialu „Czterej pancerni i pies”. Każdy chłopiec chciał być żołnierzem jak Janek Kos, Gustlik, czy też Grigorij. Te dziecięce marzenia miały ogromny wpływ na moje dalsze wybory życiowe.

          Po szkole średniej nasz gość rozpoczął studia wyższe na Wydziale Weterynarii Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Szybko jednak okazało się, że dalsza droga wiedzie go do golęcińskich koszar Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. St. Czarnieckiego w Poznaniu. To tu rozpoczęła się trudna, wymagająca wiele wysiłku fizycznego i psychicznego praca czołgisty, a jednocześnie wielka przygoda, którą tylko nieliczni mogą przeżyć.

– Szkolenie rozpocząłem na czołgach T-55, następnie T-72, PT-91 i Leopard 2A4 – opowiadał nasz gość. – Gdy na leśnej drodze jedzie kolumna czołgów słychać, jak drży ziemia oraz czuć potężną moc. Fantastycznie być częścią tej potęgi, dowodzić takim stalowym kolosem i jego załogą. To wielka przyjemność, ale i odpowiedzialność zarazem. Pod pancerzem czołgu często jest duszno, szczególnie w czasie strzelań, gdy z armaty wylatują gazy, a latem wdziera się także kurz. Najbardziej lubiłem działania bojowe – manewry taktyczne, wykrywanie celów, strzelanie. Adrenalina jest wtedy największa. Każdej załodze zależy na tym, by wypaść jak najlepiej. Najmniej atrakcyjna jest obsługa wozów. To mnóstwo ciężkiej fizycznej pracy, szczególnie gdy trzeba naciągnąć gąsienicę, wymienić wieniec zębaty lub gumowe nakładki. Wtedy jest zero adrenalinywink

          Służba w pododdziale pancernym to nie tylko praca w czołgu. Jest wiele szkoleń ogólnowojskowych, na których szlifuje się język angielski i uprawia sport. W pracy dąży się do perfekcji, bo załoga jest wtedy dobra, gdy każdy z jej członków ma najwyższe kwalifikacje. Poza tym wymaga ona nie tylko siły mięśni, lecz także opanowania, precyzji w działaniu oraz dużej wiedzy o sprzęcie. Praca w czołgu to głównie działania zespołowe. O załodze czołgu dopiero po kilku latach można powiedzieć, że jest w pełni zgrana, a wszyscy są niczym palce jednej ręki. Idealnie zgrani czołgiści potrafią wykonywać wszystkie czynności błyskawicznie wręcz instynktownie, niemal bez słów.

          Po nabyciu niezbędnych sprawności, tj. wiedzy i umiejętności merytorycznych i pedagogicznych, Andrzej Szymanowski rozpoczął szkolenie następców. Jego wychowankami-studentami są wysokiej rangi dowódcy m.in. Szefowie Sztabu Generalnego WP: gen. Mieczysław Gocuł, gen. Rajmund Andrzejczak, dowódca Generalny SZ RP gen. Jarosław Mika, czy też generałowie dowódcy dywizji, brygad, generałowie Sztabu Generalnego: Parylak, Jabłoński, Rydz, Wojno i wielu innych.

          Zwieńczeniem służby był siedmiomiesięczny udział w działaniach wojennych w Afganistanie w prowincji Ghazni na przełomie lat 2011-2012, o którym z pasją opowiadał profesor. Służbę wojskową zakończył w styczniu 2019 roku, po niespełna 39 latach pracy, co stanowi około 40 procent czasu istnienia Wojsk Pancernych w Polsce. Choć służba wojskowa została zakończona, to pasja pozostała i trwa nadal, ale jej wymiar i zakres się nieco ograniczyły. Słowem: żołnierzem jest się do końcasmile

          Dodatkowo w holu biblioteki zorganizowano tematyczną wystawę, podczas której uczniowie mogli zapoznać się z historią 19. Samodzielnego Oddziału Geograficznego w Lesznie, mającego klasy patronackie w naszej szkole oraz z działalnością i sukcesami Szkolnego Koła Strzeleckiego LOK.

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 336

Wczoraj 968

W tygodniu 1304

W miesiącu 31464

Od początku 2019 roku 913610

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech