Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (2 Votes)
Cz28maj202008:50
Information
Bibliotekarz poleca
Małgorzata Sargalska
639 hits
Jak radzić sobie z depresją?

        Chcę Wam polecić książkę amerykańskiej pisarki Colleen Hoover, której powieści są skierowane głównie do młodych ludzi, jednakże są również chętnie czytane przez dojrzałych czytelników. Autorka podejmuje w swojej literaturze wiele tematów bliskich współczesnym nastolatkom, a także trochę starszej młodzieży wkraczającej już w dorosłe życie. Jej powieści często mają wymiar biblioterapeutyczny, gdyż pozwalają przepracować własne problemy, z którymi się borykamy.

        Podsuwają czasami gotowe rozwiązania, a nieraz kreacja głównych bohaterów oraz ich losy odzwierciedlają nasze życie. Without Merit to książka, którą chciałam Wam dzisiaj nieco przybliżyć. Główna bohaterka – Merit to typowa nastolatka, która boryka się z różnymi problemami. Po pierwsze, podoba jej się nowo poznany nieznajomy, który okazuje się być chłopakiem jej siostry bliźniaczki. Mało tego, chłopak któregoś ranka myli się i całuje Merit zamiast swojej ukochanej! Po drugie, sytuacja rodzinna bohaterki jest nieco skomplikowana. Mieszka w domu z ojcem i jego nową rodziną oraz ze swoim rodzeństwem. W piwnicy natomiast ma swój pokój jej biologiczna matka. Jest ciężko chora i na dodatek ma agorafobię, dlatego boi się wychodzić na zewnątrz. W tej całej atmosferze domu, przepełnionego ludźmi, w którym każdy żyje swoimi sprawami, Merit czuje się przezroczysta. Pewnego razu postanawia zrobić protest i przestaje się odzywać. Nikt z jej otoczenia jednak tego nie dostrzega. Pewnego dnia dochodzi do granicy – pisze pełen cierpienia list i podejmuje próbę samobójczą. Co prawda obraca to wszystko w żart, że się upiła i nie wiedziała, co robi, ale cała ta sytuacja jest niczym innym, jak wołaniem o pomoc. Dopiero osoba przybyła z zewnątrz – brat jej macochy zauważa, że dziewczyna cierpi na depresję. Dzięki głównej bohaterce uczymy się dostrzegać jej objawy i przede wszystkim nie ignorować pierwszych symptomów u osób nią dotkniętych. Sytuacja ta jest wstrząsem dla całej rodziny, ale też katalizatorem zmian. Ojciec dochodzi do wniosku, że terapia potrzebna jest nie tylko Merit, ale także i całej rodzinie. W książce pojawia się nawet krótka ankieta, którą wypełnia bohaterka, aby udowodnić wszystkim, że nie jest chora. W miarę odpowiedzi na kolejne pytania, dochodzi jednak do wniosku, że jest inaczej. Może Tobie te pytania również pomogą? Oto one: Czy czujesz smutek, pustkę, niepokój? Czy odczuwasz beznadzieję? Czy jesteś drażliwy? Czy straciłeś zainteresowanie codzienną aktywnością lub szkołą? Czy masz mniej energii niż zwykle? Czy masz problemy z koncentracją? Czy zauważyłeś zmiany w rytmie dobowym? Czy zmienił ci się apetyt? Czy czujesz obojętność? Czy płaczesz częściej niż zwykle? Czy miewasz myśli samobójcze? Jeśli borykasz się z podobnym problemem i nie masz z kim porozmawiać możesz zadzwonić na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 (czynny całą dobę). Książka amerykańskiej pisarki to powieść, która uświadamia, że depresja to choroba, którą należy leczyć. Warto ją przeczytać, ponieważ porusza ten ważny temat, ale jest przy tym ciekawie napisana i dobrze się ją czyta. To literatura młodzieżowa, przedstawiająca życie przeciętnej rodziny z problemami. Myślę jednak, że jest ona także cenną lekcją dla dorosłych, aby nie przegapić pierwszych symptomów tej podstępnej choroby u naszych dzieci.

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech