Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
So14marzec202012:15
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
1008 hits
„Przepiórki w płatkach róży” Laura Esquivel

          Bywają takie momenty, że choć zaopatrzysz się w dość dużą ilość książek do przeczytania, to jednak w końcu ich zabraknie, bo twój przymusowy pobyt w domu nieco się przedłuża i tak naprawdę nie wiesz kiedy się skończy.

           Tak właśnie stało się w marcu 2020 roku, kiedy to na dwa tygodnie w Poznaniu zamknięto wszystkie przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe, a wiele zakładów pracy przeszło na home office. Zalecono unikanie dużych skupisk ludzi, a najlepiej pozostanie w domach. Groźba zakażenia się koronawirusem i strach przed konsekwencjami były tak duże, że nikt nie chciał ryzykować i niepotrzebnie narażać siebie i swoich bliskich. Włochy pokazały całemu światu, jak może skończyć się niesubordynacja i lekceważenie problemu.

             Okazuje się jednak, że jak człowiek dobrze poszuka na półce z książkami, znajdzie wciśniętą tę jedyną, której jeszcze nie przeczytał, bo ją odłożył, a potem o niej całkowicie zapomniał. I tak zabrałam się do czytania starej, nieco już pożółkłej książki Laury Esquivel „Przepiórki w płatkach róży”. Och, co to była za przyjemność zatopić się w tej lekturze i zapomnieć na chwilę o całym świecie, a szczególnie o obecnej sytuacji!

          „Przepiórki w płatkach róży” to meksykańska powieść z 1989 roku, która została zekranizowana trzy lata później przez męża pisarki. Film uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami w kraju i za granicą. Podtytuł książki brzmi: Powieść w zeszytach na każdy miesiąc – przepisy kucharskie, historie miłosne tudzież porady domowe zawierająca – i w zasadzie zdanie to idealnie oddaje zarówno konstrukcję, jak i treść powieści. Ta niezbyt gruba książeczka (niewiele ponad 180 stron) podzielona została na dwanaście rozdziałów, z których każdy odpowiada jednemu miesiącowi w roku. Rozdziały nie są długie, więc całość czyta się dość szybko – lektury starcza akurat na jeden lub dwa wieczory.

           Wszystko zaczyna się w kuchni, począwszy od narodzin głównej bohaterki na stole kuchennym, a kończy odziedziczeniem przez jej wnuczkę starej książki kucharskiej z zapiskami wszystkich tajników sztuki gotowania, przekazywanych z pokolenia na pokolenie w rodzinie De la Garza. Tita, jedna z trzech sióstr, zgodnie z rodzinną tradycją nie może wyjść za mąż, gdyż jako najmłodsze dziecko ma obowiązek opiekować się matką aż do jej śmierci. Zakochany w niej Pedro Muzquiz decyduje się na karkołomny pomysł poślubienia jej siostry Rosaury, aby dzięki temu być blisko ukochanej. Główna bohaterka powieści znajduje nietypowy sposób okazywania uczuć swojemu wybrankowi. Nie mogąc jawnie okazać swej miłości, przygotowuje niezwykłe potrawy. Serwowane przez nią dania stają się główną atrakcją wielu towarzyskich spotkań i wydarzeń, wywołują także w rodzinie spore zamieszanie, a przede wszystkim podnoszą temperaturę uczuć głównych bohaterów. Smutek, pożądanie czy żal, odczuwane w trakcie przygotowywania posiłku, stanowią niezwykłe przyprawy, potrafiące zupełnie zmieniać smak dań. Poprzez wykwintne, pracochłonne i starannie przygotowywane potrawy można bowiem doskonale przekazywać emocje i uczucia.

          Egzotyczne przepisy kulinarne stanowiące wstęp do każdego rozdziału, dokładne opisy przygotowywania potraw i zajęć domowych w tradycyjnym, wręcz konserwatywnym, meksykańskim domu, budują niezwykły nastrój książki. Odrobina magii, fantastyki, meksykańsko–indiańskich tradycji i wierzeń, którymi przyprawione jest każde wydarzenie, sprawia że powieść nie tyle się czyta, co smakuje. Czytając, niemal czujemy rozchodzący się aromat potraw sporządzanych przez Titę, ich cudowny smak, a oczami wyobraźni widzimy przepiękne dekoracje dań na stole. Wszystko to zaś okraszone odrobiną humoru, powoduje że nasz nastrój w trakcie czytania znacząco się poprawia.

          „Przepiórki w płatkach róży” Laury Esquivel mogę polecić nie tylko smakoszom i amatorom kulinariów obcych kultur, ale również koneserom historii miłosnych, które rozgrywają się przy stole zastawionym wykwintnym jedzeniem!

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech