Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
Wt7styczeń202009:47
Information
Bibliotekarz poleca
Małgorzata Sargalska
832 hits
Twórczość naszej noblistki

"Moje książki nie są dla każdego. (...) To zależy od temperamentu, od gustu literackiego, od pewnych przyzwyczajeń. Więc wcale nie naciskam, żeby wszyscy czytali Tokarczuk."

       Tak autorka podsumowała swoją twórczość w jednym z wywiadów po otrzymaniu Nagrody Nobla. Czy warto zatem sięgnąć po jej książki? Jak najbardziej, choćby po to, aby wyrobić sobie własną opinię. Po przeczytaniu już jednego dzieła będziemy widzieli, czy jest to literatura dla nas i czy chcemy kontynuować tę niepowtarzalną przygodę.

       Olga Tokarczuk jest wybitną pisarką, jednak warto pamiętać, że jednocześnie dość bezkompromisową. Nie pisze pod publikę, w twórczości nie ukrywa poglądów i - jak sama przyznała – rozumie, że jednym jej książki się spodobają, a innym nie. W dodatku trudno jest to przewidzieć. To literatura ambitna, ale popularna. Porusza skomplikowane tematy, jednak napisana jest przystępnym językiem. Tokarczuk nie pisze podobnych książek, nie idzie na łatwiznę, jakby stawiała sobie i czytelnikom kolejne wyzwania. Dlatego zaczynając przygodę z twórczością naszej noblistki, warto sięgnąć np. po jej opowiadania lub najbardziej przystępne powieści.

Od czego zatem zacząć? Oto kilka propozycji.

 Profesor Andrews w Warszawie (opowiadanie ze zbioru Gra na wielu bębenkach

 W realistycznej, wręcz reporterskiej formie przedstawia bohatera postawionego w sytuacji tak dla niego absurdalnej, że kwestionuje on jej realność. Tym samym rodzi pytanie o naturę rzeczywistości i zależny od doświadczeń sposób jej postrzegania. Bardzo dobre, dynamiczne i ciekawe opowiadanie.   

 Prawiek i inne czasy

 Książka przystępna, która odpowiada na istotne pytania. Tytułowy Prawiek jest mityczną wioską, leżącą w środku Polski, w której zostały skupione ludzkie radości i smutki. Powieść opowiada o zmaganiu się z samym sobą, z okolicznościami i normami moralnymi, o nadawaniu sensu codziennej egzystencji.

 Bieguni

 Książka również przystępna w odbiorze. Nawiązuje do tytułowej, prawosławnej sekty, wierzącej, że świat przepełnia zło, przed którym uchronić może pozostawanie w ciągłym ruchu. Ruch i podróże są spoiwem powiązanych ze sobą historii dziejących się na przestrzeni wieków – także współcześnie. Zarówno klarowny język, jak i wielowątkowa forma sprawiają, że Biegunów po prostu dobrze się czyta.

 Zapraszamy do biblioteki wszystkich tych, którzy chcą poznać twórczość tej niepowtarzalnej autorki!

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech