Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 4.99 (48 Votes)
Wt19listopad201910:37
Information
Biblioteka - pasje
Dorota Wyrzykiewicz
3489 hits
„Bieganie na orientację!” (GALERIA)

     W kolejnym odcinku projektu „Sto pasji nauczycieli na 100-lecie szkoły” biblioteka gościła Justynę Kostecką, nauczycielkę przedmiotów geodezyjnych. Jej wielką pasją są biegi na orientację.

     Biegowa rewolucja trwa i zatacza coraz szersze kręgi. Można spokojnie powiedzieć, że od kilku lat bieganie stało się w naszym kraju bardzo popularne. W parkach czy na ulicach możemy spotkać ludzi w każdym wieku, którzy rano lub wieczorem pokonują kolejne kilometry dzięki sile własnych mięśni. Ale czy słyszeliście o biegach na orientację?

– To świetny sposób na urozmaicenie zwykłego biegania! – stwierdził nasz gość. – Najkrócej mówiąc bieg na orientację to dyscyplina, w której mamy za zadanie jak najszybciej przebiec trasę przez wyznaczone punkty kontrolne, a do pomocy mamy mapę oraz kompas. Ważne jest to, że trasa pomiędzy punktami nie jest z góry narzucona, konieczne jest tylko zachowanie kolejności punktów. Sami wybieramy najbardziej optymalny wariant i zazwyczaj nasz wybór przesądza o osiągniętym wyniku.

     Bieganie na orientację powstało i rozwinęło się w Skandynawii pod koniec XIX wieku, gdzie podobno początkowo było dyscypliną uprawianą głównie przez wojskowych. W Polsce bieganie na orientację zapoczątkowano w latach 60., a już w roku 1970 nasza reprezentacja wzięła udział w Mistrzostwach Świata.

– Obecnie najczęściej biegi odbywają się na terenach leśnych, ale można też spotkać imprezy organizowane w parkach i na osiedlach – opowiadała Justyna Kostecka. – Bardzo udaną imprezą okazał się bieg po Parku Cytadela i po terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w którym wzięłam udział. Takie biegi są bardzo miłą odmianą po tych odbywających się w lesie. Teren miejski stawia całkiem inne wyzwania i niejednemu, leśnemu wyjadaczowi sprawiły problem „nagle wyskakujące” płoty, żywopłoty czy rampy załadunkowe. Bardzo interesującą formą są też biegi nocne. Ich stopień trudności jest o wiele wyższy, a dodatkowym niezbędnym wyposażeniem zawodnika jest latarka czołówka, w świetle której orientacyjne punkty fosforyzują.

     Bardzo ważnym elementem biegu jest mapa, którą otrzymują na starcie zawodnicy. Uczestnicy wystawy mogli zobaczyć takie przykładowe mapy, które wykorzystywała pani profesor podczas biegów. Są to mapy bardzo szczegółowe, najczęściej w skali 1:15 000, 1:10 000 lub 1:5 000, z dużą ilością dodatkowych informacji na temat topografii, przeszkód czy dróg. Używa się też określonej gamy kolorów dla określenia terenu – na przykład gęstość roślinności określa się poprzez użycie różnych odcieni zieleni (im ciemniejszy kolor, tym gęstsza szata roślinna). Na mapie są też oznaczenia, które opisują, gdzie dokładnie szukać pomarańczowo-białych lampionów określających punkty np.: na drzewie, na ziemi lub innych elementach krajobrazu. Każdy zawodnik po odnalezieniu punktu orientacyjnego musi przyłożyć do niego specjalny chip, który otrzymuje na starcie, i tym sposobem potwierdzić swoją obecność.

     Drugim, bardzo ważnym elementem wyposażenia biegacza na orientację jest kompas. Kompas musi szybko „łapać namiar”, czyli ustawiać igłę w kierunku północy oraz być dokładny. Pomaga to w orientacji i wyznaczeniu kierunku dalszego biegu.

– Najwygodniejsze do tego celu wydają się kompasy zakładane na kciuk – wyjaśniła  pani profesor. – Można je bardzo szybko i wygodnie przyłożyć do mapy lub cały czas go na niej trzymać w jednej ręce. Wtedy prawie od razu po podniesieniu mapy (kompasy te są naprawdę szybkie w ustalaniu pozycji igły!) jesteśmy w stanie zorientować mapę w stosunku do kierunków świata.

     W bieganiu na orientację może wziąć udział każdy, bez ograniczenia wiekowego, a więc oprócz ludzi młodych i tych w sile wieku, biegają również dziadkowie z wnukami. Grand Prix w biegach na orientację odbywa się w Poznaniu raz w miesiącu, z przerwą na okres wakacyjny (czerwiec, lipiec i sierpień). Może w kolejnych zawodach i Ty weźmiesz udział? Może pasja Justyny Kosteckiej okaże się zaraźliwawink

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 859

Wczoraj 1172

W tygodniu 859

W miesiącu 29453

Od początku 2019 roku 875256

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech