Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (47 Votes)
Wt18czerwiec201908:27
Information
Biblioteka - pasje
Dorota Wyrzykiewicz
3979 hits
„Czytam, bo lubię!” (GALERIA)

          W czerwcu w czytelni swoją wystawę zaprezentowała Małgorzata Sargalska, której pasją jest czytanie książek. Podczas prezentacji można było dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących czytelnictwa oraz renowacji starych cennych egzemplarzy, posłuchać o ulubionych gatunkach literackich i pisarzach autorki wystawy, a także obejrzeć kolekcję zdjęć „Zaczytani ludzie”.

          Pasja naszej bibliotekarki zrodziła się już w dzieciństwie za sprawą rodziców, którzy od najmłodszych lat czytali jej dzieła wielu wybitnych autorów literatury dziecięcej. W trakcie wystawy można było zobaczyć stare wydania książeczek z dzieciństwa.

– Wychowałam się na baśniach braci Grimm i Andersena – wspomina autorka wystawy – a także na wierszach naszych rodzimych poetów – Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

          Obecnie do ulubionych gatunków Małgorzaty Sargalskiej należą kryminały, thrillery (zwłaszcza psychologiczne i medyczne) pisane przez Remigiusza Mroza, Tess Gerritsen, Harlana Cobena, Bernadette Paris, a także książki sensacyjno-przygodowe autorstwa Dana Browna, Clive'a Cusslera oraz Lee Childa.

– Z sentymentem wracam do kryminałów Joanny Chmielewskiej – mówi pani bibliotekarka – to pierwsze książki z tego gatunku, które zaczęłam czytać jako nastolatka. Do klasyki należą także powieści Agaty Christie, od których warto rozpocząć przygodę z kryminałem.

             Kolejnym ciekawym gatunkiem jest fantastyka, a zwłaszcza podgatunek fantasy. Tutaj do ulubionych autorów zalicza się zwłaszcza John Tolkien, Ursula Le Guin, George Martin, Andrzej Sapkowski. Interesującą propozycją są także serie z podgatunku urban fantasy (gdzie akcja rozgrywa się w dużych miastach, z reguły po jakiejś katastrofie): „Igrzyska śmierci” Suzanny Collins, „Niezgodna” Veronici Roth, czy „Metro 2033” Dmitry'ego Glukhovskiego i jego kontynuacje.

– Bardzo lubię wracać też do młodzieżowej serii Ricka Riordana „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” – opowiada autorka wystawy – dzięki niej w przystępny sposób można uporządkować wiedzę mitologiczną.

          Literatura obyczajowa i młodzieżowa to kolejne gatunki, które czyta Małgorzata Sargalska. Z czasów młodości pamięta powieści Lucy Maud Mountgomery z serii „Ania z Zielonego Wzgórza”, a także serię naszej rodzimej pisarki Małgorzaty Musierowicz z cyklu „Jeżycjada”. Obecnie również wraca do tego gatunku i książek współczesnych autorów: Johna Greena „Gwiazd naszych wina”, Gayle Forman „Zostań, jeśli kochasz”, a także Colleen Hoover. Wśród literatury młodzieżowej wyróżniamy dwa podgatunki jung adult (skierowany do młodzieży do lat 18) oraz new adult (skierowany do młodych dorosłych, czyli młodzieży do ok. 25 roku życia i traktujący o problemach wkraczania w dorosłość).

          Wśród literatury obyczajowej dla dorosłych warto sięgnąć po powieści Ewy Cielesz, które w umiejętny sposób łączą czasy współczesne z historią naszego kraju. Tutaj warto polecić jej trylogię „Córka cieni”, która wciąga nas w wydarzenia sprzed ponad wieku. Inną pisarką wartą polecenia jest Magdalena Witkiewicz, która pisze książki zarówno z humorem, przy których można się pośmiać (jak choćby seria o Milaczku), jak i traktujące o poważnych sprawach, jak np. „Pierwsza na liście” – opowiadająca o przeszczepach szpiku.

          Kolejnym punktem wystawy była prelekcja dotycząca renowacji starych dzieł. Uczniowie dowiedzieli się o istnieniu w Bibliotece Uniwersyteckiej Pracowni Restauracji Książek oraz uzyskali informacje o zakresie ich działań. Zobaczyli zdjęcia zniszczonych książek  i mogli posłuchać, w jaki sposób są odnawiane. W celu odrestaurowania starych druków, czy inkunabułów powoływany jest zespół specjalistów z różnych dziedzin, pod których czujnym okiem odbywają się kolejne etapy prac (m.in. introligatorów – rękodzielników, artystów –  plastyków, ilustratorów, archiwistów, antykwariuszy). Na początku zajmują się odkażeniem książek, które często są zniszczone przez różnego rodzaju drobnoustroje i owady. Reperują zniszczone strony, będące w strzępach, stosując specjalistyczne techniki. Dużo pracy wymaga też odrestaurowanie opraw książek, które w dawnych czasach były robione z drewna lub skóry, a także bogato inkrustowane elementami metalowymi,  kamieniami szlachetnymi itp. Można sobie wyobrazić, jaki ogrom pracy i pieniędzy należy włożyć, aby dzieło wyglądało, tak jak oryginał sprzed wieków, gdyż do tego dążą eksperci z Biblioteki Uniwersyteckiej.

          W naszej bibliotece znajduje się również kilka zabytkowych książek, które uczniowie mogli obejrzeć w trakcie wystawy. Najstarsza z nich ma przeszło 100 lat! Wysłuchali też ciekawostek dotyczących czytelnictwa, m.in. o prywatnej bibliotece odnalezionej w opuszczonym domu, zawierającej dzieła sprzed kilkuset lat wycenione nawet na ok. 80 tysięcy euro!

          Goście wystawy podziwiali także kolekcję zdjęć „Zaczytani ludzie”. Fotograf Steve McCurry w interesujący sposób przedstawił ludzi z różnych kultur, których połączyło jedno – moment całkowitego zatopienia się w lekturze. Zdjęcia pokazały, że można czytać wszędzie – w zniszczonej fabryce, na bazarze, w oknie, a nawet na drabinie!

          Na zakończenie uczniowie wzięli udział w konkursie polegającym na grze słownej. Mieli za zadanie w kreatywny sposób przerobić oryginalne tytuły książek na nowe związane z tematyką czekolady. Zabawa przypadła uczniom do gustu, śmiechu było co niemiara!

          Wystawa Małgorzaty Sargalskiej pokazała, że warto czytać, gdyż czytanie poszerza horyzonty, rozwija wyobraźnię, uczy logicznego myślenia, ćwiczy umysł, pamięć, a przede wszystkim, co najważniejsze, daje mnóstwo przyjemności cool

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 344

Wczoraj 968

W tygodniu 1312

W miesiącu 31472

Od początku 2019 roku 913618

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech