Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 4.95 (54 Votes)
Pn20maj201907:45
Information
Biblioteka - pasje
Małgorzata Sargalska
3943 hits
„Na Dzikim Zachodzie” (GALERIA)

       W maju w naszej bibliotece mogliśmy podziwiać wystawę autorstwa Pawła Filipowskiego pt. „Na Dzikim Zachodzie”. W czytelni zagościła imponujących rozmiarów indiańska wioska, a to tylko niewielka część kolekcji zajmującej powierzchnię 100m2!

          W skład kolekcji wchodzą figurki Indian prerii z różnych plemion m.in. Apaczów, Irokezów, Siuksów, Nawaho oraz żołnierzy i zwierząt w skali 1:32 oraz 1:35. Całość dopełniają różnego rodzaju budynki tworzące klimat Dzikiego Zachodu, indiańskie namioty (tipi oraz wigwamy), a także kanoe, powozy, rośliny, a nawet ogniska, wokół których gromadziły się plemiona. Makieta wzbudziła ogromny podziw oglądających, gdyż były na niej odwzorowane nawet najdrobniejsze szczegóły, które w pełni oddały klimat tamtych czasów.

          Pasja Pawła Filipowskiego rozpoczęła się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Na początku zbierał figurki żołnierzy, a z czasem kolekcja poszerzyła się także o figurki Indian. Zamiłowanie do Dzikiego Zachodu zrodziło się z lektury książek: „Ostatni Mohikanin” Jamesa Fenimore Coopera,  powieści przygodowych Karola Maya, opowiadających o walkach z Indianami. Zainteresowanie tym tematem przyczyniło się także do poznania historii Ameryki Północnej, w szczególności plemion indiańskich w XIX wieku, które były zamykane w rezerwatach i zmuszane, by tam wieść swoje życie. Dzisiaj autor wystawy częściej sięga po książki popularnonaukowe, jak np. biografia Apacza Cochisa. To właśnie literatura pomaga w odtworzeniu wszystkich szczegółów i stąd można czerpać wiedzę, jak indiańska wioska wyglądała. Część plemion bowiem prowadziła koczowniczy tryb życia, a inni zakładali wioski w konkretnym miejscu i osiedlali się tam na stałe. Stąd wynika różnica w wyglądzie namiotów – jak opowiadał Paweł Filpowski -  plemiona koczownicze zamieszkiwały w tipi, które łatwiej złożyć i przemieścić w inne miejsce, natomiast wigwamy są bardziej rozłożyste i nadają się do zamieszkania na stałe.

          Jak każda pasja kolekcjonerska, nie jest to hobby tanie. Figurki zrobione są z plastiku lub gumy i różnią się wykonaniem oraz ceną. Do najbardziej znanych firm produkujących profesjonalne modele należą: Timpo, Elastolin, Britains.  Tego typu figurki można zakupić w internecie, np. na eBayu, czy Allegro. Najdroższe przedmioty to ceny rzędu nawet 1000 euro! Najdroższy komplet znajdujący się w zbiorach naszego gościa kosztował 200 dolarów. Nie zawsze jednak trzeba dużo wydać, aby znaleźć coś ciekawego. Można również uzupełniać kolekcję, odwiedzając sklepy z zabawkami, a także hipermarkety, w których często znajdują się interesujące egzemplarze.

          Współcześnie, aby poczuć indiański klimat, wystarczy odwiedzić liczne inscenizowane wioski, skanseny, których nie brak w Europie, a także w  Polsce. W naszym kraju można udać się do Uniejowa, gdzie co roku organizowane jest indiańskie lato. Zafascynowani tym tematem poczują się jak w prawdziwym rezerwacie, podziwiając tańce, śpiewy, a także tradycje     plemienne. Drugim takim miejscem jest miejscowość Józefów w okolicy Kalisza, gdzie znajduje się Westernland – największa wioska indiańska w Europie! Można w niej spotkać prawdziwych Indian, którzy przede wszystkim przybliżają swoją kulturę, prezentując swoje rytuały, taniec przodków przy ognisku, śpiewając, grając na instrumentach, opowiadając historię swoich plemion, a także pokazując szamańskie obrzędy.  Obok wioski znajduje się  miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, gdzie porządku pilnuje szeryf i ściga wyjętych spod prawa.

        Pasja naszego gościa okazała się niezwykle ciekawa, z jego opowieści dowiedzieliśmy się wielu fascynujących historii i mogliśmy poczuć prawdziwy klimat rodem z Dzikiego Zachodu!

 

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 871

Wczoraj 1235

W tygodniu 6971

W miesiącu 28647

Od początku 2019 roku 910793

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech