Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 4.75 (2 Votes)
Śr28listopad201807:08
Information
Wyjazdy naszych uczniów
Beata Legierko
3270 hits
Szlakiem linii kolejowej 281 (GALERIA)

Piątek 16 listopada 2018 był dla klasy pierwszej, drugiej i trzeciej Technikum Drogowego wyjątkowy. Uczniowie pojechali na wycieczkę zorganizowaną przez Zakład Robót Komunikacyjnych DOM sp. z o.o. Sprzed szkoły zabrał ich luksusowy autokar i powiózł hen … aż do Chwalibogowa k. Wrześni.

Na miejscu uczniowie zapoznali się z pracami remontowymi przy wymianie torów bezstykowych na linii kolejowej 281. Jeśli pociąg jedzie takim torem, nic nie puka, nic nie stuka, a wagon mknie bezszelestnie jak poduszkowiec.
Pokazano proces zgrzewania dwóch szyn o długości 120 metrów każda. Posypało iskrami niczym fajerwerki na Nowy Rok, a szyny rozgrzały się do białości. Prąd zgrzewający miał tylko 24 V, ale natężenie wynosiło 20000 A!!!
Potem autobusem krótki przejazd i nowe atrakcje: kombajn do potokowej wymiany szyn wraz z podkładami, które są wykonane ze strunobetony (jeden podkład waży 350 kg). Maszyna gigantyczna, w pełni automatyczna, ochocza do pracy. A kiedy jej zabraknie , zjeżdża do warsztatu i cicho pochlipuje wypuszczając olejowe łzy, ale zdarza się to rzadko, bo jak zapewniła pani przewodnik wycieczki, tj. Naczelnik Działu Personalnego, w firmie roboty przy remontach torowisk nie zabraknie do końca świata i o jeden dzień dłużej. Wierzymy!
Wyjazd zakończył się smacznie :) Uczniowie pokrzepili się grochówką z wkładką tj. kiełbasą i bułką. Wszystko przepyszne i sycące. Humor dopisywał, chociaż aura listopadowa.
A po przybyciu do szkoły każdy uczestnik otrzymał torbę z upominkami:) Nauka z tej wycieczki wielce pożyteczna. Młodzież dowiedziała się, że ZRK DOM chętnie zatrudnia absolwentów naszej szkoły: drogowców i geodetów – pracy jest bardzo dużo. Firma przeszkoli, nakarmi, opłaci studia i umożliwi awans, ale będzie też wymagać rzetelnej pracy. Godne zastanowienia.

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 739

Wczoraj 1395

W tygodniu 4379

W miesiącu 32973

Od początku 2019 roku 878776

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech