Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (9 Votes)
Wt5czerwiec201810:43
Information
Bibliotekarz poleca
Mateusz Swoboda 1gw
2146 hits
"Arthas: Przebudzenie króla Lisza" Christie Golden

      Blizzard Entertainment to jedno z największych i najbardziej znanych amerykańskich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją gier komputerowych. Wydali mnóstwo gier, ale te najpopularniejsze i najbardziej się liczące to Diablo, Starcraft, Warcraft i Wolrd of Warcraft, które mają rzesze fanów na całym świecie.

      Sam jestem jednym z nich. Moją ulubioną grą jest Warcraft. Warcraft to gra high fantasy pełna nowych postaci, magii, przedmiotów, artefaktów i ogólnie świata zbudowanego od podstaw. Uniwersum Warcrafta to jednak nie tylko gry ale też bardzo dużo książek z tego uniwersum. Każda pozycja ze świata Warcrafta opiera się na fabule gier Warcrafta i World of Warcraft, ale też zawierają dodatkowe historie, niedopowiedziane lub zupełnie nowe.

       Moja przygoda z literacką częścią uniwersum Warcraft zaczęła się od powieści Christie Golden pt. "Arthas: Przebudzenie króla Lisza". Chritie Golden to moim zdaniem najlepsza pisarka ze świata Warcarfta, jej książki są bardzo dobrze oceniane przez fanów. Książka niemal całkowicie opiera się na grze Warcarft III i przedstawia historię jej głównego protagonisty czyli księcia Arthasa Menethila, następcy tronu królestwa Lorederonu i syna króla Terenasa Menethila II. Bohater z księcia i członka organizacji Paladynów Srebrnej Ręki stał się mrocznym i potężnym królem Liszem. W grze poznajemy go jako dorosłego mężczyznę, natomiast autorka postanowiła ukazać postać w młodzieńczych latach. Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza zaczyna się od ataku Orków na Stormwind (jedno z ludzkich królestw w świecie Warcarft),które upadło po tym ataku, przetrwała tylko garstka, w tym główny bohater Arthas i jego przyjaciel, młody książę Varian Wrynn.Od tego momentu przybliżona jest nam pokrótce walka Lordaeronu z orkami, ale znacznie więcej uwagi poświęcone jest dzieciństwu Arthasa, widzimy jego przyjaźń z Varianem Wrynnem, pierwszy kontakt z ukochaną Jainą Proudmoore, nauki i przygotowanie do dorosłego życia i późniejsze zostanie paladynem oraz królem. Arthas odbywa nauki pod okiem Muradina (krasnoludzki wojownik) oraz Lorda Uthera, wielkiego paladyna Srebrnej Dłoni i bohatera królestwa ludzi. W tej części jesteśmy też świadkami mianowania Arthasa na paladyna, składanej przez niego przysięgi i pierwszych walk. Część druga i trzecia to już jest historia niemal żywcem wyciągnięta z gry. W królestwie pojawia się tajemnicza plaga niosąca śmierć mieszkańcom, która wywołana jest przez spożycie ziarna zakażonego przez maga Kel’Thuzada. Chce on zakazić główny spichlerz, znajdujący się w Andorhalu, który zaopatruje pobliskie wioski królestwa, żeby powiększyć plagę nieumarłych. Arthas ze swoją ukochaną Jainą, potężną czarodziejką z Dalaranu, podążają za plugawym magiem, żeby powstrzymać go przed zakażaniem spichlerza, ale nie udaje im się to na czas, ziarno zostało zakażone i rozesłane do okolicznych wiosek i miasteczek królestwa. Zdołali jednak dopaść Kel’Thuzada i przed zabiciem go dowiedzieli się, że jest on tylko jednym ze sług armii nieumarłych, którą dowodzi potężny demon Mal'Ganis. Arthas i Jaina wędrują na północ, żeby się z nim zmierzyć, ale nie wiedzą, z jaką siłą przyjdzie im walczyć. W tym momencie w głowie młodego księcia jest tylko chęć zemsty na demonie za krzywdy wyrządzone jego ojczyźnie. Książę w mroźniej krainie zwanej Northrend znajduje magiczne runiczne ostrze zwane Ostrzem Mrozu, mające mu pomóc pokonać demona. Książę płaci za to wysoką cenę.

         Wielokrotnie grając w Warcarfta zastanawiałem się, co było przed wydarzeniami znanymi z gry, jak bohaterowie się poznali oraz jak dorastał młody książę. Te argumenty przemówiły do mnie, żeby sięgną po tę książkę. Powieść składa się z wielu scen i dialogów dobre znanych mi z gry .Dużą rolę w tej książce odgrywa jednak sentyment do produkcji Blizzarda, gdyż uwielbiam uniwersum, które stworzyli. Książka ma jednak kilka minusów, a mianowicie w polskiej wersji językowej niektóre nazwy posiadają niezrozumiałe tłumaczenie nazw własnych, spolszczenia niektórych bohaterów.

       "Arhtas: Przebudzenie Króla Lisza" to książka, która niewątpliwie ucieszy fanów uniwersum Warcrafta lecz jest to też dobra książka dla fanów dobrego fantasy z ciekawą fabułą, genialnie wykreowanym światem, barwnymi bohaterami oraz zapewniającą przyjemność z czytania tego wspaniałego dzieła.

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech