Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (1 głosowało)
Pn10czerwiec202414:28
Information
Warto przeczytać
Małgorzata Sargalska
27 hits
Stacey Halls „Podrzutek”

       Stacey Halls to brytyjska pisarka, która tworzy powieści historyczne. Pierwsza książka „Czarownica ze wzgórza” przyniosła jej sławę. Inspirowana była słynnym procesem czarownic ze wzgórza Pendle. Tematyka historyczna zafascynowała pisarkę na tyle, że w kolejnej powieści „Podrzutek” umieściła akcję w osiemnastowiecznym Londynie.

       Bess to uboga osiemnastoletnia dziewczyna, która zarabia na życie pomagając ojcu w sprzedaży krewetek. Pewnego dnia niefortunnie lokuje swoje uczucia w żonatym starszym kupcu, z którym zachodzi w ciążę. Nie stać jej na wychowanie dziecka, dlatego zaraz po urodzeniu córeczki postanawia oddać ją do przytułku Foundling Hospital. Placówka ta zajmuje się małymi sierotami, aż do momentu, gdy biologiczni rodzice będą w stanie zająć się swoimi dziećmi i zabrać je do domu. Niestety dzieje się to niezwykle rzadko… Bess ma nadzieję, że popracuje kilka lat i będzie ją stać na zabranie córki do siebie. Tylko ta myśl daje jej nadzieję na lepsze jutro.  Mija kilka lat , podczas których młoda kobieta odkłada każdy grosz, aby móc zapewnić byt Clarze, gdyż tak nazwała córkę zaraz po urodzeniu. Udaje się do przytułku pełna nadziei, że zaraz zabierze swoje dziecko i w końcu będzie mogła mu wynagrodzić lata pozbawione matczynej miłości.  Na miejscu okazuje się jednak, że dziewczynki dawno nie ma już w placówce, gdyż została zabrana kilka dni po narodzinach przez kobietę podającą się za Bess. Matka jest zrozpaczona. Zaczyna poszukiwania zaginionej Clary i wkrótce wpada na jej trop. Okazuje się, że dziewczynka jest wychowywana przez majętną kobietę i jest przekonana, że to jej biologiczna matka. Co ma zrobić w tej sytuacji Bess? Zaakceptować fakt, że jej córka wychowuje się w dobrobycie, czy walczyć o małą? Kobieta staje przed niezwykle trudnym dylematem. Co zwycięży? Rozsądek czy matczyna miłość?

      Zachęcam do przeczytania tej niezwykłej powieści i samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na te pytania. Pisarka przedstawia prawdziwy dramat i sytuację, w której nie ma dobrego rozwiązania. Zawsze ktoś będzie cierpiał. Ludzkim wyborom towarzyszy barwne tło historyczne, które skupia się na sytuacji kobiet w osiemnastowiecznej Anglii. Polecam tę książkę, gdyż pokazuje jak wiele jest w stanie znieść matka dla swojego dziecka. Myślę, że współczesna kobieta postawiona w podobnej sytuacji miałaby takie same dylematy.

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Click to listen highlighted text! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Powered By GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech