Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (5 Votes)
Wt11czerwiec202411:59
Information
Warto przeczytać
Dorota Wyrzykiewicz
930 hits
Jaume Cabré „Kiedy zapada mrok”

     „Kiedy zapada mrok” to zbiór opowiadań naznaczonych mrokiem i gniewem, ale także ironią, fantazją i zabawą. Z tyłu książki czytamy: „Jaume Cabré stworzył szkatułkową książkę, w której nie ma zbędnego słowa” i to podsumowanie w pełni oddaje kwintesencję tej lektury. 

     Osobiście nie przepadam za opowiadaniami, ale zbiór od Jaume Cabré, to propozycja nie do odrzucenia. Kataloński pisarz w krótkiej literackiej formie postanowił zebrać swoje przemyślenia na temat zła tkwiącego w człowieku. Przedstawia wszelkiej maści morderców, których ofiarami są ich własne żony, inni przestępcy, zagorzali wrogowie, niewinne dziewczynki, dawni rywale i znajomi, ale także całkowicie obcy ludzie. Mordercami są tutaj wyłącznie mężczyźni, który przodują również w kryminalnych statystykach. Bohater każdego z trzynastu opowiadań ma swoją własną historię, przeszłość oraz motywy, którymi się kieruje. Ożywa w wyobraźni czytelnika, a całe wydarzenie staje się realne, a przez to bardziej przerażające. Nie ma tu jednak wartkiej akcji, co bywa charakterystyczne dla kryminałów. Jaume Cabré z właściwą sobie refleksją docieka i analizuje zachowania bohaterów, ich moralność oraz przyczyny, które doprowadziły do krańcowych zachowań. Nie brakuje jednak humoru i sytuacji absurdalnych, które wywołują śmiech czytelnika.

     W tej książce możemy znaleźć wiele szokujących historii. Poznajemy opowieść o mordercy, który decyduje się wyznać swoje winy kolejnej ofierze,  historię chłopca, który postanowił rozpocząć bunt przeciw tyranii nauczyciela, złodzieja przygniecionego skrzynią, którą właśnie kradnie, pisarza, który grozi redaktorowi, że popełni samobójstwo oraz ojca, który dokonuje zemsty na mordercach swojej córki.

     „Kiedy zapada mrok” to gratka dla fanów twórczości Jaume Cabré, świetny wybór dla tych, którzy o katalońskim pisarzu słyszeli i właśnie myślą, od której książki zacząć poznawanie jego twórczości, a także lektura, którą powinien przeczytać każdy miłośnik kryminałów.

Polecam z całego czytelniczego serca!

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Click to listen highlighted text! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Powered By GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech