Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (4 Votes)
Wt30kwiecień202412:54
Information
Biblioteka
Dorota Wyrzykiewicz
115 hits
Warsztaty z elementami biblioterapii – hejt w internecie

     W kwietniu odbyły się kolejne warsztaty z elementami biblioterapii w ramach innowacji pedagogicznej „Sztuka opowiadania jako narzędzie wzmacniające dobrostan uczniów”. Udział w nich wzięła ta sama grupa uczniów z klasy 2lb, ponieważ zajęcia stanowiły kontynuację wcześniejszych spotkań. Tematem warsztatów był „Hejt w internecie” – stanowiący spory problem wśród dzieci i młodzieży.

     Czym jest hejt? Bywa często reakcją na nudę, sposobem na zdobycie pozycji w sieci, pokazaniem znajomym swojej siły, odreagowaniem swoich niepowodzeń, przejawem zazdrości. Przykładami hejtu mogą być ataki słowne i zastraszanie na forach dyskusyjnych, rozpowszechnianie fałszywych informacji i plotek, czyli zniesławianie innych osób w sieci. Hejt w internecie to także tworzenie negatywnych memów, obrazków albo filmików, które mają na celu poniżenie lub wyśmiewanie kogoś.

     Właśnie taki prześmiewczy mem był tematem opowiadania „Pstryk” Pawła Beręsewicza z książki „Gorzka czekolada”. Młodzież została zapoznana ze wstępem, a kolejnym krokiem było dopisywanie dalszego ciągu historii. Należało uruchomić wyobraźnię lub opierać się na własnych doświadczeniach. Praca odbywała się w grupach metodą storytellingu. Każda para dopowiadała po jednym zdaniu, kolejka powtarzała się i tak powstała ciekawa historia dalszych losów bohatera. Tekst był na bieżąco zapisywany na tablicy mulimedialnej, tak aby każdy z uczniów miał do niego wgląd na bieżąco.

    Porównano zakończenie stworzone przez młodzież i autora książki oraz rozpoczęto dyskusję. Okazało się, że wielu uczniów zetknęło się ze zjawiskiem hejtu osobiście lub było jego świadkami i doskonale mieli pojęcie, jak groźne może być ono w skutkach. Młodzież doszła do wniosku, że najbardziej na hejt narażone są osoby słabsze lub odmienne, które czują się niepewnie w grupie. Powodem odrzucenia może też być inny kolor skóry, religia, a nawet inny poziom zamożności. Hejterowi łatwiej jest narzucić takim osobom rolę ofiary, a postronnych zaangażować jako „widownię”. Samego hejtera nie zaliczono do osób odważnych. Najczęściej nie ma on odwagi otwarcie wyrazić swojego zdania lub sprzeciwu wobec osób obdarzonych formalnym autorytetem, czyli mówiąc wprost – pewną władzą, jak na przykład nauczyciele i rodzice. Młody człowiek przy pewnym poziomie frustracji i złego samopoczucia próbuje się odreagować, prowokując wrogą akcję przeciwko osobie słabszej lub przyłącza się do hejtu rozpoczętego przez innych. Na dodatek anonimowość w internecie potęguje poczucie bezkarności sprawcy. Na szczęście jest ona tylko pozorna!

   Bezmyślne wrzucanie do internetu zdjęć, informacji i memów, mających przynieść autorowi chwilę rozgłosu, tylko z pozoru wydaje się niewinne w skutkach. Warsztaty podsumowano stwierdzeniem, cytując jednego z bohaterów opowiadania: „Fejs to jest studnia bez dna, chłopie. Jak już coś w nią wpadnie, to nie wyłowisz!”. Posty raz umieszczone w sieci, mogą tam tkwić w nieskończoność, szkodząc innym lub ich autorowi.

Na koniec porady psychologa, jak możesz sobie poradzić, gdy padniesz ofiarą hejtu?

  • Ignorować, blokować lub usuwać obraźliwe komentarze i użytkowników, którzy je pozostawiają.
  • Zgłaszać hejterów do administratorów serwisów, z których korzystasz.
  • Uniemożliwić na jakiś czas pozostawianie komentarzy pod danym postem.
  • Można albo odpowiadać rzeczowo, wyjaśniając fakty i obalając mity, albo np. na Facebooku wklejać mem/demot lub inną grafikę, która celnie odpowie na problem. Zobacz stronę „Gotowce do ściągnięcia”, gdzie znajdują się memy m.in. z kampanii społecznych, których możesz w tym celu śmiało używać!
  • Zakończyć toksyczne znajomości.
  • Porozmawiać z bliskimi, przyjaciółmi, psychologiem, którzy pomogą Ci przezwyciężyć trudności.
  • Nie brać hejtu do siebie. Pamiętaj, że hejt więcej mówi o osobie, która go stosuje niż o Tobie. Nie pozwól, aby negatywne słowa hejtera zdefiniowały Twoją wartość. 
  • Rozwijać swoją odporność psychiczną. Skupiaj się na swoich mocnych stronach i osiągnięciach.

Jeżeli hejt nie ustaje, zawiadom policję. Pamiętaj jednak wtedy o zabezpieczeniu dowodów (tzn. zrób print screen, czyli zrzut ekranu, na którym widać komentarze agresora, zapisz adres strony internetowej i wszystko, co pozwoli zidentyfikować hejtera).

Pamiętaj, że im bardziej ugruntowane jest Twoje poczucie własnej wartości, tym trudniejsze zadanie będzie miał hejter. Warto więc każdego dnia i w różnych sytuacjach życiowych pielęgnować samoakceptację, pewność siebie, jasno wyznaczać granice i nie dawać się wciągać w dyskusje, które nie należą do konstruktywnych. Skutki hejtu w internecie mogą być trudne do załagodzenia, dlatego zawsze warto szukać wsparcia!

13.jpg 14.jpg 15.jpg

16.jpg 17.jpg 18.jpg

19.jpg 21.jpg 31.jpg

33.jpg

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech