Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (3 Votes)
Wt19marzec202411:04
Information
Wyjazdy naszych uczniów
Marzena Kacprzak
614 hits
THE SALT MINE - Kopalnia soli

 

 

THE SALT MINE - KOPALNIA SOLI

 

Wtorkowy poranek zaczął się dla niektórych z nas szybciej, niż zazwyczaj. Pogoda dopisała, było ciepło i bezdeszczowo. Dopiero na trasie pojawiła się lekka mżawka. Wraz z trzydziestoma uczniami wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Kopalni Soli w Kłodawie.

Obecnie jest to największy producent soli kamiennej na terenie Polski. Jednocześnie jest to najgłębsza działająca kopalnia soli w Europie, w której dodatkowo udostępniono do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.

Na miejsce przyjechaliśmy trochę wcześniej, a przed budynkiem czekali już na nas przewodnicy. Po załatwieniu spraw organizacyjnych, zaopatrzeniu w kaski i okulary ochronne, weszliśmy na teren kopalni. Tutaj dowiedzieliśmy się, iż jeden z przewodników jest absolwentem Zespołu Szkół Geodezyjno - Drogowych w Poznaniu, który z dużą sympatią wspominał szkołę i nauczycieli, a tym samym z ogromną przyjemnością oprowadzał naszą grupę :)))

Po krótkim instruktażu, przyszedł czas na zjazd pod ziemię. To było niesamowite 100 sekund szybem Michał na poziom - 600 m.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ciekawostek historycznych i geologicznych. Uczniowie poznali legendę o patronce górników św. Kindze, która miała sprowadzić sól z Węgier do Polski. Dowiedzieli się także, iż kłodawskie złoża soli utworzyły się 250 mln lat temu na skutek odparowania (ewaporacji) wody z morza, które istniało tutaj w okresie Permu (era paleozoiczna). Na skutek wysokiego ciśnienia sól została wypchnięta płytko pod powierzchnię ziemi w postaci wysokiego na 4 km słupa (diapiru solnego). Ze względu na niewielką głębokość zalegania soli (450 m) otworzono tu po II wojnie światowej kopalnię głębinową. Dzisiaj najniższy poziom, na którym pracują górnicy znajduje się na głębokości 750 m.

Nasi przewodnicy wykazali się wspaniałym podejściem do młodzieży, profesjonalizmem i entuzjazmem w przekazywaniu wiedzy z różnych dziedzin. Zwiedzanie przez cały czas było okraszone barwnymi opowieściami, ciekawostkami, a nawet zagadkami. Odpowiedzi uczniów, hm… czasami nas zaskakiwały :). Swoistym urozmaiceniem był też konkurs wiedzy geologicznej, w którym nagrodą był piękny, niebieski kryształ soli występujący tylko tutaj.

Oprócz historii kopalni mogliśmy podziwiać także rzeźby i płaskorzeźby solne, ekspozycję autentycznych maszyn i urządzeń pracujących w kopalni. Dużą atrakcją była jedna z nieczynnych żup, w której dzięki niezwykłej akustyce utworzono symfoniczną salę koncertową mieszczącą 500 osób.

Kopalnia w Kłodawie jest niesamowitym miejscem także z tego względu, że jest ona czynna. Poruszając się podziemnymi chodnikami, często wzdłuż torów, mieliśmy okazję widzieć jeżdżące po nich wagoniki z wydobytymi bryłami soli. Największe wrażenie zrobiły chyba jednak wielokolorowe pokłady soli (sól szara, różowa, czy niezmiernie rzadko występującą - niebieska, zwaną Perską). Dużo można by tu pisać, ale to po prostu trzeba zobaczyć i samemu doświadczyć.

Po około 2-godzinnym zwiedzaniu podziemnych wyrobisk każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą ciekawe okazy kryształów soli przygotowanych specjalnie dla nas przez górników. Zwiedzanie zakończyło się wyjazdem windą na powierzchnię ziemi oraz zakupami w sklepiku z pamiątkami. Ostatnią obowiązkową atrakcją wycieczki była wizyta w restauracji McDonald’s, gdzie uczestnicy mogli uzupełnić kalorie po podziemnej wyprawie. Wycieczka zakończyła się o godzinie 17.00 przed budynkiem szkoły.

 

Tomasz Lipski

Małgorzata Wilińska

 

 

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Click to listen highlighted text! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Powered By GSpeech

Statystyki strony

Dzisiaj odwiedziło nas osób 3230

Wczoraj 701

W tygodniu 4718

W miesiącu 12069

Od początku 2019 roku 1909014

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech