Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Click to listen highlighted text! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Powered By GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (14 Votes)
Pn11grudzień202315:35
Information
Warto przeczytać
Małgorzata Sargalska
335 hits
Anna Onichimowska „Dziesięć stron świata”

       Anna Onichimowska to znana polska autorka, która pisze zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jest autorką wielu książek, sztuk teatralnych i radiowych oraz scenariuszy, a także laureatką licznych nagród krajowych i zagranicznych. Dzisiaj chcę przybliżyć jej zbiór opowiadań „Dziesięć stron świata”, który został napisany dla młodzieży.

       Książka składa się z dziesięciu historii, których główni bohaterowie pochodzą z różnych stron świata, ale łączy ich jedno – wszyscy mają po 15 lat. Borykają się z problemami, mają swoje marzenia, wychowują się w rozmaitych domach. Tłem dla losów nastolatków są  różne sytuacje społeczno-kulturowe, tradycje, zwyczaje, które mogą się wydawać niezwykłe dla czytelników z innych kontynentów. Na tym polega właśnie moc literatury – na poszerzaniu swoich horyzontów. Śledząc losy swoich rówieśników, można spojrzeć na własne problemy z innej perspektywy.  

       W pierwszym opowiadaniu poznajemy Cesarię, która nie jest zadowolona ze swojego życia i marzy, aby zostać królową samby. W kolejnym spotykamy się z Ethanem – amerykańskim nastolatkiem, który nie ma dobrych relacji z rodzicami, a swoje problemy zagłusza obżarstwem. Anla to niezwykle inteligenta dziewczyna pochodząca z Senegalu, posiadająca wyjątkowe zdolności szybkiego liczenia. Niestety nie stać jej na dalszą edukację, a rodzice chcą ją wydać za mąż. Madżid to arabski chłopiec mieszkający w Ameryce, który nie wie, któremu światu powinien być wierny – swoim nowym przyjaciołom czy rodzinie wpajającej mu zasady islamu.  Kaisa to z kolei szwedzka nastolatka, która na zaproszenie przyjaciółki przyjeżdża do remontowanego przez nią domu. Nie są to jednak dla dziewczyny takie wakacje, jakie sobie wyobrażała…

       Następnie poznajemy wstrząsającą historię hinduskiego chłopca – Santosha, który w dzieciństwie zostaje uprowadzony i zmuszony do niewolniczej pracy w tkalni dywanów.  Kolejna bohaterka –  Gerda   pochodzi z Danii i musi się zmierzyć z tym, że rzuca ją chłopak, a jej mama po rozwodzie z ojcem postanawia wziąć ślub z kobietą.  Piotr – nastolatek z Polski poznaje dziewczynę i aby jej zaimponować udaje bogatego. Musi szybko zdobyć pieniądze i gdy dostaje propozycję, aby pozować fotografowi do aktów, mimo początkowych wątpliwości, przyjmuje propozycję.  Tania to bohaterka pochodząca z Ukrainy, która ma problem z ojcem alkoholikiem. Marzy jej się za to kariera w jej ulubionym sporcie – karate. Bohaterem ostatniego opowiadania jest Aki – japoński nastolatek posiadający brata, który od trzech lat nie opuszcza swojego pokoju. Staje się, jak to nazywają w Japonii „hikkomori”  – to choroba cywilizacyjna, rodzaj depresji, objawiającej się skrajnym wycofaniem społecznym.

       Wszystkie przedstawione przez autorkę historie są bardzo ciekawe, przepełnione emocjami. Poznajemy odmiennych bohaterów, którzy mimo swoich własnych problemów, mają także marzenia, do których spełnienie dążą. Zaletą książki jest to, że możemy poznać losy postaci z różnych stron świata. Dzięki temu zgłębiamy specyfikę niektórych kultur, narodów, a także zwyczajne życie ich mieszkańców. Polecam nie tylko nastolatkom, ale także dorosłym czytelnikom.  

        

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech