Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 0.00 (0 Votes)
Cz9styczeń201409:30
Information
Bibliotekarz poleca
Administrator strony
2963 hits
Eric-Emmanuel Schmitt „Historie miłosne” - recenzja

EMILY, ODETTE, GABI, HELENE, DONATELLA, ISABELLE i kobieta z bukietem..
Pan Schmitt opisał siedem historii miłosnych (jedna na każdy dzień tygodnia?): od niespełnionej, po taką która kończy się morderstwem.
Eric-Emmanuel Schmitt- francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz. Obecnie mieszka w Brukseli.

PONIEDZIAŁEK: „Marzycielka z Ostendy”

Do pensjonatu Emmy Van A. przyjeżdża pisarz. Zaprzyjaźniają się, dzięki czemu poznaje on jej historię. Panna Van A. w młodości przyjaźniła się z prostytutkami, ale nigdy nie była jedną z nich. Kilka lat później porzuciła swój dom rodzinny by zamieszkać w Ostendzie.

To tutaj znajduje miłość swojego życia. Początek przypomina historię Ulissesa i Nauzykai, kobiety która odnajduje nagiego mężczyzną nad brzegiem wody.

I chociaż cała ta opowieść wydaje się nierzeczywista, Emma naprawdę zakochała się w księciu z wzajemnością. Każda bajka kończy się słowami „I żyli długo i szczęśliwie”. Przykro mi, nie tym razem.

Po śmierci niepełnosprawnej kobiety zjawia się mężczyzna. Czy tym razem prawda wyjdzie na jaw?

WTOREK: „Zbrodnia doskonała”

Nieraz zdarzyło się nam posłuchać głupich rad innych ludzi, ale to my powinniśmy kierować swoim życiem.

Gabi obmyśla morderstwo swojego męża. Wszystko idzie jak po maśle, rodzina i przyjaciele naiwnie wierzą w jej niewinność. Ale czy jej mąż sobie na to zasłużył? Czy morderczyni mogła aż  ta się pomylić? „To niemożliwe, by mężczyzna kochał tę samą kobietę przez ponad trzydzieści lat”.

Uniewinniona wraca w góry, gdzie wyrównuje rachunki „(…) Muszę do niego dołączyć”.

ŚRODA: „Kobieta z bukietem”

Dzień w dzień….  Od 15 lat… na peronie z bukietem…. czeka kobieta. Tylko wytrwali zostaną wynagrodzeni. Tym razem bukiet trafił do rąk mężczyzny, na którego tyle czekała.

„Fenomen kobiety z bukietem polegał na tym, że życie wracało do czystej formy, przeznaczenie posiadało literacką przejrzystość, stawało się oszczędne jak dzieło sztuki. (…) do końca moich dni będę się zastanawiał, czy owego dnia z pociągu wysiadła śmierć, czy miłość?”

CZWARTEK: „Odette Jakkażda”

Kto z nas nie marzył o byciu z jakimś przystojnym aktorem, albo muzykiem? No dobra, a może chociaż sportowcem? Tak też było w przypadku Odette.

2 spotkanie+ list= niezła niespodzianka

Panna Jakkażda próbuje naprawić małżeństwo swojego ukochanego pisarza… do tego stopnia, że ląduje w szpitalu na atak serca.

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech