Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Tekst zostanie przeczytany po zaznaczeniu fragmentu do przeczytania Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Średnia 5.00 (19 Votes)
Pt19luty202121:50
Information
Bibliotekarz poleca
Dorota Wyrzykiewicz
267 hits
„Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz

        Myślę, że twórczości pani Małgorzaty Musierowicz nie trzeba polecać. A Ty? Znasz przygody rodziny Bojerków? Jeśli nie, to sięgnij po jedną z 22 książek poznańskiej sagi, cieszącej się nieustającą popularnością. Poznaj Jeżycjadę i daj się wciągnąć w fabułę o wyjątkowym klimacie!

        Jeżycjada to cykl powieści autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Moja fascynacja tymi książkami dodatkowo wynika zapewne z faktu, że od dziecka mieszkałam na Jeżycach w starej, secesyjnej kamienicy, a cała moja rodzina od pokoleń  w Poznaniu lub jego okolicach. Tak więc bardzo dobrze znam opisywane miejsca i klimat najpiękniejszej dzielnicy miasta. Pierwsze książki Musierowicz odkryłam kiedy byłam nastolatką, mam je do dzisiaj – stoją na półce ze śladami wielokrotnego użytku. „Opium w Rosole” było pierwszą powieścią, na którą musiałam długo czekać, ze względu na cenzurę (internowanie Ignacego Borejko). To była smutna książka, taka jak tamte czasy, początek lat osiemdziesiątych. Dwa lata temu ukazał się ostatni 22 tom jeżyckiej sagi „Ciotka Zgryotka”, natomiast na kolejne wydanie czeka już napisana książka pt. „Chucherko”. Każdy tom poświęcony jest jednej młodej osobie, jej perypetiom i rozgrywa się w krótkim czasie, bo zaledwie kilku dni lub tygodni. Mimo, że poszczególne tomy są niezależnymi od siebie historiami i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień do poprzednich części zachęca czytelnika do zaznajomienia się z nimi.

        Największym jednak sentymentem darzę pierwsze tomy serii. Do dziś w okolicach świąt wracam do „Noelki” i do tamtych Borejków najchętniej wpadłabym na herbatę. Ponadto, każda jedna książka Musierowicz zawiera dużą dawkę optymizmu i radości – a to jest człowiekowi zawsze potrzebne, szczególnie w dzisiejszych czasach, pełnych wiecznej pogoni, rywalizacji, obojętności i niestety… zawiści! I tak traktuję jej książki – jak dawkę kojącego eliksiru, jak kubek aromatycznej herbaty w zimowy wieczór, jak antidotum na troski życia codziennego.

        Książki z cyklu przetłumaczono na kilkanaście języków. „Noelka” została uznana za książkę roku 1992 przez polską sekcję IBBY. „Kwiat kalafiora” został wpisany na Międzynarodową Listę Honorową im. H. Ch. Andersena. Na podstawie „Idy sierpniowej” „Kwiatu kalafiora” nakręcono film ESD. Powstała również filmowa adaptacja „Kłamczuchy”.

      Małgorzata Musierowicz, podobnie jak Kornel Makuszyński, potrafi dostrzec w ludziach dobro, a ich zgorzknienie przypisać brakowi miłości. Niezmiennie polecam powieści Małgorzaty Musierowicz na podniesienie na duchu i zachwycenie się życiem!

Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta.   Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Zaznaczając fragment tekstu, klikając na pojawiający się głośnik, lektor go przeczyta. Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech

Wypożycz książkę online:

Możesz wypożyczyć lekturę lub ciekawą książkę przez internet. >>>Wejdź do naszej biblioteki<<<<

Jesteśmy też na facebooku

Facebook naszej biblioteki >>> >>>TUTAJ<<<<

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Nacinij głośnik a usyszysz tekst! Moduł do czytania tekstu firmy: GSpeech